לוגו רויטרס
רויטרס

גוש מפלגות האופוזיציה באיסלנד ניצח בבחירות שהתקיימו במדינה בסוף השבוע והדיח מהשלטון את מפלגה הסוציאל-דמוקרטית. ועדת הבחירות המרכזית ברייקיאוויק דיווחה אמש (שבת) כי האופוזיציה, בראשות "מפלגת העצמאות" ו"המפלגה הפרוגרסיבית", זכתה ב-40 מתוך 63 המושבים בפרלמנט. הסוציאל דמוקרטים התרסקה וזכתה בתשעה מושבים בלבד.

המהפך מסמן את חזרתו של גוש המרכז-ימין האיסלנדי למרכז במה, חמש שנים אחרי שהואשם בגרימת המשבר הכלכלי אשר דרדר בתוך ימים ספורים את שלושת הבנקים במדינה אל חדלות פירעון. בעקבות המשבר הכלכלי העמוק עלו הסוציאל-דמוקרטים לשלטון במדינה הסקנדינבית וקידמו צעדי צנע שהותאמה לדרישת הנושים הבינלאומיים של איסלנד.

"נקראנו שוב אל הדגל", אמר מנהיג מפלגת העצמאות, בייארני בנדיקטסון, שעל פי ההערכות צפוי להיות ראש הממשלה הבא. "ראינו מה קיצוצים עשו למערכת הרווחה שלנו ולהטבות הסוציאליות. כעת הגיע הזמן להשקעות חדשות, ליצירת מקומות עבודה ולחידוש הצמיחה". ניצחונו של בנדיקטסון, כדורגלן לשעבר בן 43, הוא הישג מדהים לנוכח העובדה שרק לפני כשבועיים הוא שקל להתפטר עקב סקרים לא מחמיאים. אל בנדיקטסון צפוי לחבור מנהיג המפלגה הפרוגרסיבית, סיגמונדור גונלאוגסון, שבירך על המהפך הפוליטי.

מצביעים ברייקיאוויק, אתמול. הסוציאל-דמוקרטים התרסקו וזכו בתשעה מושבים בלבדצילום: רויטרס

לאורך קמפיין הבחירות הבטיח גוש המרכז-ימין לצמצם את החוב הלאומי של איסלנד ולהקטין את נטל המס. ההבטחות ערבו לאוזני האיסלנדים שמתוסכלים מאוד ממדיניות הצנע וסבורים כי הצעדים שנקטה הממשלה בשנים האחרונות היו קשים וכואבים מדי. גוש המרכז-ימין מתנגד לצירופה של איסלנד לאיחוד האירופי וסבור כי המצב הנוכחי שבו איסלנד נהנית מהסכם סחר חופשי עם האיחוד ומחברות באמנת שנגן - משרת את האינטרסים שלה בצורה טובה יותר.

מפלגת העצמאות לקחה חלק בכל ממשלה שהוקמה באיסלנד בשנים 1980-2009. בין היתר היא הנהיגה את הפרטת הבנקים והסקטור הפיננסי בכללותו. שגשוגה הכלכלי של איסלנד החל בשלהי שנות ה-90 ובמשך עשר השנים הבאות היה שיעור הצמיחה שלה מהמהירים באירופה. איסלנד החלה להשקיע בשוקי בריטניה ודנמרק ונכנסה לחובות כבדים - עד פי חמישה מן התוצר המקומי הגולמי.עם פרוץ משבר הסאבפריים בארה"ב, החלו קרנות גידור בריטיות להמר נגד הבנקים האיסלנדיים, אף שאלה לא היו חשופות למשבר באופן ישיר. הדבר הוביל בסופו של דבר לקריסת הבנקים באיסלנד. לאורך קמפיין הבחירות הצהיר בנדיקטסון כי מדינות שמהן לוותה איסלנד גספים ייאלצו לקבל את העובדה שלא יראו את מרבית כספם.

ביארני בנדיקטסון (מימין) ושותפו הקואליציוני סיגמונדור גונלאוגסוןצילום: אי-אף-פי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ