ביה"ד האירופי: אוקראינה הפרה את זכויותיה של טימושנקו

השופטים קבעו כי מעצרה של ר"מ אוקראינה לשעבר לפני משפטה היה לא חוקי. עורכי דינה עשויים לדרוש כעת פתיחה מחודשת של התיק

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

בית הדין האירופי לזכויות אדם שמושבו בשטרסבורג קבע היום (שלישי) שכליאתה באוקראינה של ראש הממשלה לשעבר יוליה טימושנקו לפני גזר דינה היוותה הפרה של זכויותיה ונבעה ממניעים "שאינם משפטיים". שגריר אוקראינה שישב בבית השמפט יצא בסערה לאחר הפסיקה.

טימושנקו, יריבתו של הנשיא ויקטור ינוקוביץ', היתה דמות מפתח ב"מהפכה הכתומה" הפרו-דקמוקרטית של 2004 ונבחרה פעמיים לראשות המדינה. באוקטובר 2011 נגזרו עליה שבע שנות מאסר, לאחר שהורשעה בניצול סמכויות בהקשר לעסקת גז טבעי שנחתמה עם רוסיה. מעצרה הוביל למתח רב בין אוקראינה למערב.

טימושנקו טוענת שמשפטה נועד להרחיק אותה מהחיים הפוליטיים, ושזכויותיה הופרו כשנכלאה לראשונה באוגוסט 2011. בית המשפט הכריע פה אחד כי היא נכלאה בשל "סיבות אחרות", שאינן מותרות על ידי החוק, אך לא ציין במפורש שמעצרה נבע ממניעים פוליטיים. השופטים אמרו כי לא היתה סיבה לחשוש שהיא תמלט או לא תגיע לשימועים.

מפגינים בקייב קוראים לשחרורה של טימושנקו, ינוארצילום: אי-פי

"זו לא היתה רדיפה פלילית. היתה מטרה אחרת וכולם ידעו שההעמדה לדין נבעה מפוליטיקה", אמר סרגייי ולסנקו, עורך דינה של טימושנקו. לדבריו, בית המשפט קבע היום כי "התביעה של גברת טימושנקו לא היתה קשורה לחוק ולא להליך הדמוקרטי". הוא קרא לשחרורה המיידי, ואמר שזו הדרך היחידה להשיב את זכויותיה. "היא תחת לחץ פסיכולוגי 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע", הוסיף.

לא ברור האם הפסיקה תחייב משפטית גם את אוקראינה. נגד טימושנקו מתנהל משפט נוסף, על מעורבותה ברצח חבר פרלמנט לפני 16 שנה. נציג הממשלה בבית המשפט האירופי מסר מקייב שהממשלה תלמד את הפסיקה, ורמז שיתכן שתערער עליה.

אם ערעור על הפסיקה לא יתקבל, צוותה המשפטי של טימושנקו יכול לפנות לבית המשפט העליון של אוקראינה, ולדרוש את ביטול הרשעתה ומשפטה בטענה שהם הוכרעו על ידי אותו שופט שהורה על מעצרה.

עם זאת, השופטים דחו את טענותיה של טימושנקו כי היא לא זוכה לטיפול רפואי ראוי, וקבעו שהרשויות "השקיעו בה טיפול רב יותר ממה שזוכים לו אסירים רגילים במדינה". הם גם דחו את טענותיה כי הוכאה כשעברה מכלא לבית חולים באפריל 2012, ואמרו שלא ניתן לקבוע את נכונות דבריה משום שסירבה להיבדק באותו זמן.

בקייב, עשרות מתומכיה נאספו באוהלים מחוץ לבית המשפט בו הורשעה. הם הגיבו בשמחה, אך הוסיפו שאינם מאמינים שהממשלה תשחרר אותה. "ינוקוביץ' תמיד חשש ממנה", אמר אלקסיי קראולני, בן 63. "לא רק אני שמח, אלא 12 מיליון האנשים שהצביעו עבורה. הם יודעים שהאמת תצא לאור".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ