קולנוען ישראלי: BBC ביטל שידור סרט על ירושלים מסיבות פוליטיות

היוצר אילן זיו טוען כי שידור סרטו, המעלה תהיות באשר להיקף יציאת העם היהודי מירושלים עם חורבן בית שני, בוטל מחשש שיעורר פולמוס

ליסה אוקרול, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליסה אוקרול, גרדיאן

יוצרו של סרט תיעודי על ההיסטוריה היהודית העתיקה, שהופק בעבור ערוץ 4 של הבי-בי-סי ונגנז בשבוע שעבר, מאשים את רשות השידור הבריטית ב"תערובת של חוסר מקצועיות ונאיביות פוליטית". אילן זיו, יוצרו הישראלי של הסרט Jerusalem: an Archaeological Mystery Story (ירושלים: סיפור תעלומה ארכיאולוגית), המעלה בעבודתו תהיות אשר להיקף יציאת העם היהודי מירושלים בשנת 70 לפנה"ס (חורבן בית שני), ציין שהנימוק הרשמי שניתן להוצאת סרטו מלוח השידורים, סותר את זה שניתן לו בשיחה פרטית.

"מדובר בסיפור עצוב של מה שנראה לי כתערובת של חוסר מקצועיות ונאיביות פוליטית, לחץ פוליטי מודע או בלתי מודע. אני מאמין שגם היעדר אומץ של המשדרים, מרגע שניצבו מול מורכבות סוגיית המזרח התיכון ועוצמת הרגשות, הפחדים והתוקפנות שהיא מעוררת - מנע את השידור", כתב זיו בבלוג שלו. לדבריו, הבי-בי-סי ניסה להסוות" את תוכנו האמיתי של הסרט באמצעות החלפת שמו, ובתכנון חשאי יחד עם אחד ממפיקי הסרט, להציג את הסרט כ"עיבוד" של עבודתו.

הסרט "ירושלים: סיפור של תעלומה ארכיאולוגית", היה אמור לעלות לשידור ביום חמישי שעבר במסגרת סדרה של ערוץ 4 על ארכיאולוגיה, אבל הוחלף ברגע האחרון בשידור חוזר של סרט תיעודי על חוקר מצרים העתיקה פלינדרס פטרי. רשות השידור הבריטית מכחישה שהורידה את הסרט מלוח השידורים משום היותו שנוי מדי במחלוקת, וטוענת שעשתה כן כי הסרט "לא הלם מערכתית" את רוח הסדרה.

בפוסט ארוך בבלוג שלו, אומר זיו שהוא סבור שמנהלי הבי-בי-סי גנזו את סרטו משום שחששו מהמחקר שעשה יעורר מהומה. לדבריו, המחקר שעשה מגובה ב"הגנה מפורטת ומשמעותית", ומלווה בחוות דעת של "אנשי אקדמיה וחוקרים בעלי שם", שלא מצאו שום טעויות עובדתיות או פרשנויות בלתי מדויקות. זיו טוען שלסרט אין קשר לסכסוך הנוכחי במזרח התיכון ושהוקרן במקומות אחרים בלי לעורר פולמוס רב. הוא קרא לבי-בי-סי להתעלות מעל ההיסטריה והניסיונות להטיל צנזורה עצמית. "הסרט היה בידי הבי-בי-סי כמעט שישה חודשים", כתב, "אז מדוע יצרו איתי קשר רק בשלב כה מאוחר, ומדוע יש פער כה גדול בין הגרסה הרשמית למה שנאמר לי באופן פרטי?".

צלחות לוויין במטה BBC בלונדוןצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ