אם בבריטניה אילצה את בתה בת ה-14 להרות משום שרצתה עוד ילד

הבת עברה הפלה וילדה תינוק בגיל 16, מזרע שהאם קנתה באינטרנט. השופט אמר שהבת "אהבה את אמה" ולא היה לה אומץ לסרב

קרוליין דיוויס, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קרוליין דיוויס, גרדיאן

אם בריטית אילצה את בתה המאומצת בת ה-14 להיכנס להריון מזרע שקיבלה מתורם, כדי לספק לה תינוק אחרי שלא הורשתה לאמץ עוד ילדים. הנערה, שהיתה בתולה, עברה הפלה טבעית כשהיתה בת 14, אך ילדה תינוק בגיל 16 מזרע שנקנה באינטרנט על ידי אמה, משום שפחדה לסרב לה.

פרטים על המקרה התגלו כשנחשפה ביום שני פסיקת בית משפט שנועדה לקבוע את עתיד הילדים, בעקבות בקשות של כלי תקשורת שונים. התיק מעורר שאלות קשות על הפרצות בהליכי האימוץ הבינלאומיים ובהסדרת הסחר הבינלאומי בתאי מין. בפסק הדין אמר השופט ג'קסון כי התקשה להאמין "שהורה יכול להתנהג בצורה אנוכית ומרושעת כל כך כלפי ילד חסר ישע".

האם המאמצת מרצה כעת עונש מאסר של חמש שנים, אחרי שהודתה והורשעה בהתאכזרות לקטין. לאם כבר היו שלושה ילדים, שאומצו מחוץ לבריטניה בינקותם – שניים כשהיתה נשואה ואחד בהיותה אם חד-הורית לאחר שהתגרשה מבעלה. היא לא יכלה ללדת בעצמה מסיבות בריאותיות. היא רצתה ילד רביעי, והיתה במצוקה נפשית כשניסיונה לאמץ תינוק נוסף נכשל לאחר שלא קיבלה אישור.

בפסק הדין, שהתפרסם לאחר בקשות של כלי תקשורת שונים, נאמר שהאם "החלה לתכנן כיצד תקבל ילד רביעי כשהבת היתה בת 13, והחלה לבצע את תוכניתה כשהבת הגיעה לגיל 14. בסופו של דבר, הבת הרתה בגיל 16", אמר השופט. הבת "נכנסה להיריון לבקשת אמה, בעזרת זרע שהאם קנתה כדי לספק לעצמה ילד, שאותו תוכל לגדל כילד שלה".

האמת התגלתה רק בזמן הלידה. המיילדות נחרדו מהאם "השתלטנית וחסרת הרגישות", שניסתה למנוע מבתה להיניק את התינוק בטענה ש"אנחנו לא צריכים התקשרות כזאת". המיילדות, שהבחינו בחוסר רצונה של הבת למסור את התינוק לאמה, התקשרו לרשות להגנת הילד כשהאם ניסתה לקחת את התינוק מבית החולים.

במהלך הדיון שנערך בשנה שעברה מאחורי דלתיים סגורות ונמשך כשבוע, נודע לשופט שהיו ארבעה מקרים שבהם השלטונות קיבלו מידע על התנהגותה הלא נאותה של האם כלפי ילדיה, אך לא מצאו סיבה לדאגה.

האם תוארה כ"רהוטה מאוד", ונכתב שהיא "אוהבת מאוד את ילדיה ואין ספק שהם אוהבים אותה". ואולם, היא בודדה אותם. הם למדו בבית, והשניים הגדולים הורחקו מאביהם המאמץ, שאינו יודע היכן הם מתגוררים ולא ראה אותם יותר מעשר שנים. שכנים ועובדי שירותי הרווחה לא הורשו להיכנס לבית.

לדברי השופט, "הבת הרשתה לאמה להשתמש בגופה משום שהיא אוהבת אותה", ולמרות שלא רצתה לקחת חלק בתוכנית, לא היה לה מספיק אומץ לומר זאת. האם כפתה עליה במשך שנתיים "לעבור תהליך משפיל ולפעמים כואב. הבת נאלצה להפרות את עצמה שבע פעמים, כשהיא לבדה בחדרה".

האם קנתה ציוד לבדיקת ביוץ, כדי לחשב מתי הבת תוכל להרות. מאחר שהאם רצתה תינוקת, היא אילצה את בתה לעשות מקלחות בחומרים שהכילו חומץ או מיץ לימון, ולאכול תזונה מיוחדת במחשבה שזה יקבע את מין העובר. בהזדמנות הראשונה הזרע ניתן על ידי תורם שבא לבית. בשאר המקרים האם קנתה זרע מרשת בינלאומית שבסיסה בדנמרק.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ