ג'ודי מלץ, בודפשט

ראש ממשלת הונגריה, ויקטור אורבן, נאם הערב (ראשון) בפתח כינוס הקונגרס היהודי העולמי, בו משתתפים מאות נציגים יהודים מרחבי תבל. אורבן ניסה להרגיע את הרוחות בכינוס שנערך בבודפשט כאות הזדהות עם הקהילה היהודית במדינה על רקע עליית האנטישמיות בה. לדבריו, ממשלתו נחושה בדעתה לחסל את האנטישמיות הגוברת במדינה.

"אנחנו ההונגרים איננו נרפים ולא נהיה נרפים. אני מבקש מכם לקחת את המסר הזה ליהודי העולם", אמר אורגן ליותר מ-500 משתתפים שבאו ממאה מדינות להשתתף בכנס הפתיחה של הקונגרס. לדבריו, ניתן להסביר את האנטישמיות הגוברת באירופה בגלל המשבר הכלכלי שזעזע אותה עד היסוד, יחד עם זאת, אמר, "האנטישמיות איננה מקובלת והיא בלתי נסבלת".

אורבן יצא להגנת ארצו ואמר כי יהודים במדינות אחרות באירופה, בעיקר בצרפת, חיים כיום תחת איומים גדולים יותר מאשר בהונגריה. "ישנם מקומות שבהם האנטישמיות גובה את חייהם של ילדים, ובאותם מקומות אין אפילו תמימות דעים על הצורך לעמוד דקת דומיה לזכר הקורבנות. ישנם מקומות שבהם מוטמנים מטעני חומר נפץ בבתי כנסת וגובים חיי אדם. שום דבר מכל אלה לא התרחש בהונגריה".

אורבן היה הנואם המרכזי בטקס פתיחת הקונגרס, הנערך כל ארבע שנים כדי לבחור את ראשיו. הוא התקבל בתשואות עמומות כשעלה על הבמה. הכינוס, שיימשך שלושה ימים, יקדיש את ישיבותיו לעלייתן של מפלגות ימניות קיצוניות, לתקריות האנטישמיות באחדות ממדינות אירופה, כולל הונגריה, ולמצב הגאו-פוליטי במזרח התיכון.

נשיא הקונגרס היהודי העולמי, רון לאודר, שהציג על הבמה את ראש ממשלת הונגריה, הביע דאגה עמוקה מעלייתם של גורמים קיצוניים במדינה, וקרא לאורבן לפעול בתקיפות רבה יותר נגד מבצעיהם של פשעי שנאה. "היהודים בהונגריה זקוקים שאתה, אדוני ראש הממשלה, תנקוט עמדה נחושה והחלטית", אמר לאודר. "נחוץ להם שתפעל, נחוצה להם מנהיגותך בקרב הזה. נחוץ להם שתשלח מסר לכל האוכלוסיה לפיו לא תהיה סובלנות כלפי חוסר הסובלנות".

לאודר הביע בעיקר חששות מהמפלגה האנטישמית יוביק, שקיבלה 17% מקולות האזרחים בבחירות האחרונות, וציין שקבוצה קטנה מתומכיה הפגינה יום לפני כן נגד הכנס היהודי. "אמנם היו רק מעט אנשים, אבל זה היה סמלי בגלל שנאמר להם לא להפגין", הוסיף.

פטר פלדמאייר, ראש הקהילה היהודית בהונגריה, ציין כי למרות שמאה אלף חבריה "חיים שוב תחת איום של אידאולוגיות ומעשים נוראים, שהם שרידים של ימי הביניים והשואה", הוא ממשיך להיות אופטימי. "אנחנו עדיין משוכנעים כי לא רק ההווה של יהודי הונגריה גדול אלא גם העתיד, על אף השתוללות האספסוף האנטישמי", הוסיף.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ