2013-1919

מת ראש ממשלת איטליה לשעבר אנדראוטי

ג'וליו אנדראוטי נכנס לפרלמנט ב-1946 והיה רה"מ שבע פעמים במשך 20 שנה. הוא הפך שם נרדף לערמומיות פוליטית והואשם בקשרים עם המאפיה

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

ג'וליו אנדראוטי, מי שכיהן כראש ממשלת איטליה שבע פעמים בין השנים 1972-1992, מת היום (שני) בביתו בגיל 94. אנדראוטי הוביל את המפלגה הנוצרית-דמוקרטית שהובילה את איטליה במשך 50 שנה ונודע בקשרים הדוקים לוותיקאן ולמאפיה. העיתון "לה רפובליקה" דיווח כי אנדראוטי סבל מבריאות רופפת בשנים האחרונות. הוא נחשב לדמות המעצבת והחשובה ביותר באיטליה בשנים שאחרי מלחמת העולם השנייה.

אנדראוטי נכנס לפרלמנט האיטלקי בשנת 1946 ונשאר שם כמחוקק מכהן עד שמונה לסנאטור לכל החיים ב-1991. דמותו הפכה שם נרדף לערמומיות ותכסיסנות כמו גם להישרדות פוליטית. בגיל 28 היה אנדראוטי לשר זוטר ובגיל 34 מונה לשר הפנים הצעיר ביותר בתולדות איטליה. הוא גם כיהן שמונה פעמים כשר ההגנה וחמש פעמים כשר החוץ בתקופת המערבולת הפוליטית ששררה באיטליה בשנות השבעים והשמונים.

כראש ממשלה נהג אנדראוטי להחליף לעתים תכופות את שותפיו הקואליציוניים וכך הצליח לשמור את המפלגה הנוצרית-דמוקרטית כמפלגת השלטון מ-1972 ועד 1992 באופן כמעט מתמשך. שנתיים אחרי שאיבדה את השלטון - קרסה המפלגה. בסרטון - תחנות בחייו של ג'וליו אנדראוטי בכתבה של רשת RAI האיטלקית.

אנדראוטי נודע בקשריו ההדוקים עם מוסדות הכנסייה הקתולית באיטליה וכן עם הוותיקאן. הוא היה ראש הממשלה כשחבר מפלגתו, אלדו מורו, נחטף על ידי ארגון "הבריגדות האדומות" והוצא להורג ב-1978. יש הטוענים כי אנדראוטי לא עשה את המירב כדי להציל את חייו של מורו, שכיהן כראש ממשלה בשנים 1963-1968.

לאורך תקופת כהונתו נחשב אנדראוטי לתומך נלהב באחדות אירופה והיה מסוללי הדרך למטבע המשותף. ואולם במקביל הלכו וגברו חשדות שקשרו אותו לשחיתות ולראשי העולם התחתון. ב-1987 הוא הופלל על ידי סוכן סמוי על כך שכרת ברית עם "מלך המאפיה" טוטו ריאנה בפגישה סודית. אנדראוטי גם נשפט על מעורבות ברצח העיתונאי מינו פקורלי, שאיים לפרסם פרטים על קשריו עם המאפיה.

נובמבר 2005 - אנדראוטי והאפיפיור הקודם בנדיקטוס ה-16 בפגישה בוותיקאן

אנדראוטי הורשע ברצח ונגזרו עליו 24 שנות מאסר, אולם בית משפט לערעורים הפך את ההחלטה ב-1999. ב-2004 קבע בית משפט לערעורים שוב שאנדראוטי "פעל במתכוון ובאופן ממושך כדי למסד קשרים עם ראשי המאפיה עד 1980". עם זאת הוא לא הורשע פורמלית כתוצאה מהתיישנות.

אנדראוטי מכונה באיטליה "ג'וליו האלוהי" (Divo Giulio) וזאת בזכות הוותק הרב שצבר בפוליטיקה, אופיו הסמכותי וכושר המנהיגות שלו. סרט על חייו של אנדראוטי בשם "Il Divo" זכה בפרס המבקרים בפסטיבל קאן בשנת 2008.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ