עונשו של ברלוסקוני במשפט עבירות המס הוחמר לארבע שנים

ראש ממשלת איטליה לשעבר הורשע באוקטובר אשתקד בעבירות מס שבוצעו באימפריית המדיה שלו "מדיה סט". הוא יוכל לערער לערכאה גבוהה אחרונה

אי-פי
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי
רויטרס

בית משפט באיטליה החמיר הערב (רביעי) את עונשו של ראש הממשלה לשעבר, סילביו ברלוסקוני, בפרשת העלמות המס באימפריית התקשורת שלו "מדיה סט", משנה לארבע שנות מאסר, ודחה את ערעורו בפרשה. לברלוסקוני עדיין עומדת הזכות לערער לערכאה גבוהה אחרונה.

ברלוסקוני בן ה-76 הועמד לדין בפרשה יחד עם עשרה ממקורביו, ומשפטם החל ב-2006 ונמשך לא פחות משש שנים. באוקטובר אשתקד הורשעו ברלוסקוני ויתר המעורבים בקשירת קשר לרכישת זכויות השידור של סרטים וסדרות טלוויזיה מארה"ב עבור רשתות טלוויזיה של מדיה סט - חברת הטלוויזיה הפרטית הגדולה באיטליה - באמצעות שורה של חברות קש שהוקמו במקלטי מס. חברות אלה הגישו דיווחים פיננסים כוזבים כדי לחמוק מתשלומים.

ואולם, זמן קצר לאחר מכן הפחית בית המשפט במילאנו את עונשו של ראש הממשלה לשעבר לשנה בלבד. כעת, החזיר כאמור בית המשפט לערעורים את עונשו לזה המקורי - דבר המהווה מכה משפטית קשה לראש הממשלה לשעבר.

ברלוסקוני מצביע בבחירות לנשיאות איטליהצילום: אי-פי

במקביל לעונש המאסר, אסר בית המשפט על ברלוסקוני לשמש בתפקיד ציבורי כלשהו במשך חמש שנים. ואכן, בבחירות שהתקיימו לפני שלושה חודשים באיטליה עמד ברלוסקוני בראש גוש המרכז-ימין אולם לא הציב את עצמו כמועמד לראשות הממשלה. עם זאת, הוא היה אחת הדמויות המרכזיות במאבק שהתנהל באיטליה להקמת ממשלת אחדות, לנוכח המבוי הסתום שנוצר אחרי הבחירות.

לאורך משפטו פעל ברלוסקוני - אז עדיין ראש ממשלת איטליה - לאישור חוק חסינות שימנע את המשך ההליכים המשפטיים נגדו כל עוד הוא מכהן בתפקיד הרם. המשפט אכן הוקפא אך התחדש אחרי שבית המשפט החוקתי ביטל את החוק. אשר מנע הגשת אישומים נגד ברלוסקוני כל עוד הוא משמש כראש ממשלה.

רק לפני כחודשיים נגזרה על ברלוסקוני שנת מאסר בפועל על פרסום האזנות סתר בניגוד לחוק כדי לפגוע ביריבו הפוליטי פיירו פאסינו. מפסק הדין עולה כי ברלוסקוני פרסם בעיתונו של אחיו, פאולו, תמלולי האזנות שבהן נשמע פאסינו, איש המרכז-שמאל, מדבר על תוכנית של חברת הביטוח יוניפול להשתלט על בנק. במשפט שלישי שמתנהל בימים אלה נגד ראש ממשלת איטליה לשעבר, מואשם ברלוסקוני בשידול לזנות של קטינה.

בשנה שעברה ביטל בית משפט במילאנו תביעה באשמת שוחד ברלוסקוני בטענה שחלה התיישנות על העבירות שבגינן הועמד לדין. ברלוסקוני הואשם בזמנו במתן שוחד לעורך דין בריטי, מומחה למסים, כדי שלא יעיד נגדו. עורך הדין, דייוויד מילס, קיבל 600 אלף דולר. במשפט, שהחל במארס 2007, טענו עורכי דינו של ברלוסקוני כי הוא חף מפשע, ובמקביל העלו את סוגיית ההתיישנות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ