מדוע פרש "הקרדינל" של פוטין

ולדיסלב סורקוב, אחד האנשים המשפיעים בקרמלין, נאלץ להתפטר לאחר שנקלע לעימות בצמרת האליטה הרוסית בין נאמני הנשיא לתומכי מדבדב

לוגו אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי

ולדיסלב סורקוב, שנחשב לאחד האנשים המשפיעים ביותר בקרמלין ולמי שביסס את שלטונו של ולדימיר פוטין, התפטר אתמול (רביעי) מתפקידו כסגן ראש הממשלה. הוא עזב את תפקידו בעקבות סכסוך בינו לבין חוקרים, שפתחו בחקירה פלילית נגד "סקולקובו" (Skolkovo), מיזם ממשלתי שאפתני, שעליו היה אחראי.

בהודעה באתר הקרמלין נאמר כי סורקוב התפטר, אולם רבים במערכת הפוליטית ברוסיה סבורים כי הוא סולק מתפקידו בגלל מריבות פנימיות בין קבוצות שונות באליטה הפוליטית הרוסית. דמיטרי פסקוב, דוברו של פוטין, הודיע כי סורקוב התפטר לאחר שהנשיא מתח השבוע ביקורת על חברי הממשלה  וטען שהם אינם ממלאים את הוראותיו.

סורקוב, ששימש בעשור הקודם סגן ראש הסגל של הנשיא, נחשב למי שבנה מערכת פוליטית הידועה בשם "דמוקרטיה מנוהלת" או "דמוקרטיה ריבונית" שפעלה לביצור מעמדו של פוטין. לפי שיטה זו, רק מפלגות ומועמדים שקיבלו את אישור הקרמלין מורשים להתמודד בבחירות ולהופיע בטלוויזיה הממלכתית, בעוד שכל האחרים נדחקים אל השוליים. בגלל עוצמתו הפוליטית כונה סורקוב "הקרדינל" של פוטין.

פוטין וסורקובצילום: אי-אף-פי

לאחר שפוטין נאלץ לוותר על הנשיאות ב-2008 בגלל הגבלה חוקתית, שאינה מאפשרת שלוש קדנציות רצופות בתפקיד, נותר סורקוב בקרמלין ועבד תחת האיש שפוטין בחר ליורשו, דמיטרי מדבדב.

בשעה שהתכונן פוטין לשוב לנשיאות ב-2012, פרצה ברוסיה סדרה של הפגנות ענק במחאה על הבחירות לדומא בדצמבר 2011, שבהן התגלו זיופים רבים. המפגינים דרשו בחירות חופשיות והתנגדו לחזרתו הצפויה של פוטין. בסוף דצמבר 2011, הוקפץ סורקוב מסגל הקרמלין אל הממשלה עצמה, והוא מונה לסגן ראש הממשלה הממונה על הפיתוח הכלכלי. בעקבות המעבר לתפקיד החדש, איבד סורקוב את מעמדו כאסטרטג המוביל מאחורי הקלעים את מדיניותו של הנשיא.

פוטין זכה בכהונתו השלישית באביב 2012 ומיד החל בפעולות להידוק הפיקוח על האופוזיציה ולהשתקת מתנגדיו. סורקוב חזר לעבוד בשביל מדבדב, שאותו מינה פוטין לראש ממשלה. מדבדב ניסה לקדם את מיזם סקולקובו, וסורקוב מונה לאחראי על הפיתוח של מרכז המחקר המתקדם, המכונה "עמק הסיליקון הרוסי".

לאחר שמונה לתפקיד זה התגלעו חילוקי דעות קשים בינו לבין חוקרים מוועדת חקירה שבחנה את המיזם, שהאשימו בחודש שעבר בכיר בסקולקובו במעילה של 750 אלף דולרים. החקירה נחשבת למתקפה נגד מדבדב, על רקע שמועות גוברות שפוטין עשוי לנסות להדיח את ראש הממשלה החלש. בשעה שדיבר לפני סטודנטים בלונדון בשבוע שעבר מתח סורקוב ביקורת חריפה על החוקרים והעלה השגות בנוגע ליכולתם להוכיח את אשמתו של הבכיר.

ולדימיר מרקין, דובר ועדת החקירה, כתב תגובה הנוזפת בסורקוב, שהתפרסמה ב"איזבסטיה", עיתון התומך בקרמלין. בתגובה נאמר כי אסור שחבר ממשלה, שהביע ביקורת על ארצו בזמן שהותו מחוץ לגבולות המדינה, ימשיך לכהן בה. זמן קצר לאחר מכן, התקבלה ההודעה על התפטרות סורקוב.

הדחתו של סורקוב מתקבלת במערכת הפוליטית ברוסיה כחלק ממאבק כוחות בין אנשי שירות הביטחון ומערכת אכיפת החוק המקיפים את פוטין ותומכים בגישתו הסמכותית לבין אלה שתומכים במאמציו של מדבדב להביא למודרניזציה של הכלכלה הרוסית ולפתיחות גדולה של המערכת הפוליטית. היא מהווה מכה לגורמים המתונים בהנהגת המדינה ובהם מדבדב, שממשיך להיאבק בשמועות על פרישתו הקרבה. הפרשן הפוליטי דמיטרי אורשקין סבור שמה שקרה לסורקוב מוכיח ש"המסלול שפוטין בחר לפני שנה, שפירושו ביצור כוחו וחיזוק אחיזתו בשלטון, לא עומד להשתנות" .

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ