ניצחון דחוק למפלגת הימין בבולגריה

שלושה חודשים לאחר פיזור הממשלה, מסתמן ניצחון למפלגתו של רה"מ בוריסוב. התוצאה עשויה להקשות על הקמת הממשלה ולהחריף את אי היציבות

רויטרס, ד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס, ד-פ-א

מתוצאות ראשוניות של הבחירות בבולגריה שנערכו אתמול (ראשון), עולה כי ראש הממשלה, בויקו בוריסוב, העומד בראש מפלגת הימין GERB (אזרחים למען פיתוח אירופי של בולגריה) זכה ברוב קטן. בוריסוב קיבל 33% מקולות המצביעים, בעוד המפלגה הסוציאליסטית קיבלה 27%. בוריסוב שימש כראש ממשלה מאז 2009, עד שנאלץ לפזר את ממשלתו בפברואר בשל גל מחאות, שבו יצאו מפגינים רבים נגד השחיתות והמצב הכלכלי במדינה.

העובדה שמפלגתו לא זכתה בניצחון משמעותי, עלולה להקשות על בוריסוב להקים קואליציה ולהחריף את אי- היציבות במדינה הענייה באיחוד האירופי. שש שנים לאחר שבולגריה הצטרפה לאיחוד האירופי, קיים חוסר שביעות רצון של האזרחים מהאליטה הפוליטית הן מימין והן משמאל, שעה שהאבטלה במדינה, שאוכלוסייתה היא 7.3 מיליון בני אדם, עולה והשכר הממוצע בחודש הוא 400 אירו. שיעור האבטלה הרשמי במדינה הוא 12%, אולם לפי הערכות, שיעור האבטלה האמיתי קרוב ל-18%.

ההערכות לפני הבחירות חזו שיעור הצבעה נמוך מ-50%, ובימים שלפני הבחירות הראו סקרים כי 20% מהבוחרים הפוטנציאליים טרם החליטו למי להצביע. "אני חושבת שמפלגתו של בוריסוב צריכה להמשיך עוד ארבע שנים בשלטון כדי לסיים את מה שהתחילה. היא בנתה גני ילדים ומגרשי משחקים רבים", אומרת סנז'נה גאורגייבה, מורה, שהצביעה בסופיה. לעומת זאת, רומן בלגואב, בן 62, שוטר לשעבר בסופיה, אומר שב-20 השנים האחרונות כל הממשלות נכשלו. "האנשים עניים ומיואשים", הוא אומר.

בוריסוב בקלפי בסופיה, אתמולצילום: רויטרס

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ