עופר אדרת
עופר אדרת

קאנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, עסקה בהפצת תעמולה קומוניסטית והיתה קרובה למערכת הדיקטטורית של גרמניה המזרחית יותר משטענה בעבר - כך נכתב בביוגרפיה חדשה, שפורסמה השבוע בגרמניה, ארבעה חודשים לפני הבחירות הכלליות בהן תתמודד מרקל על כהונה נוספת כראשת הממשלה.

מרקל, נולדה בהמבורג ב-1954 וגדלה בגרמניה המזרחית בצל השלטון הקומוניסטי, לשם עבר אביה, שהיה כומר פרוטסטנטי וסוציאליסט מושבע. ב-1978 קיבלה דוקטורט בפיזיקה באוניברסיטת לייפציג ואת השנים הבאות, עד 1989, העבירה כחוקרת במעבדות האקדמיה למדעים של מזרח ברלין.

הספר, פרי עטם של שני עיתונאים גרמנים, נקרא "החיים הראשונים של אנגלה מ'". בספר מצוטט אדם בשם גינטר וולטר, שעבד עם מרקל באקדמיה, והעיד כי מרקל עבדה כמזכירה לענייני "תעמולה ואגיטציה" בתנועת הנוער הקומוניסטית "הנוער הגרמני החופשי" (FDJ) שפעלה במסגרת האקדמיה. 

קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל. עסקה בתעמולה קומוניסטית?צילום: אי-אף-פי

גינתר קראוזה, לשעבר שר התחבורה הגרמני, אשר עבד לצדה של מרקל, מצוטט בספר כמי שאומר שהיא פעלה להפצת האידאולוגיה המרקסיסטית-לניניסטית והיתה אחראית על "שטיפת המוח במרקסיזם". "זו היתה המשימה שלה... זו היתה הקבוצה שנועדה למלא את המוח של האנשים בכל מה שהיית אמור להאמין בו במזרח גרמניה - עם כל הטריקים האידיאולוגיים", אמר. "מה שמפריע לי באישה הזו הוא העובדה הפשוטה שהיא לא מודה בקרבה שלה למערכת בגרמניה המזרחית. מבחינה מדעית היא לא היתה נחוצה באקדמיה למדעים. אבל היא היתה יעילה כבתו של הכומר שהאמין במרקסיזם ולניניזם. היא מכחישה את זה. אבל זו האמת".

בשבועון הגרמני "דר שפיגל" נכתב, כי מרקל טענה בעבר, שתפקידה בתנועת הנוער הקומוניסטית היה "מזכירה לענייני תרבות" ובמסגרתו רכשה כרטיסים להצגות תיאטרון וארגנה ערבי קריאה של ספרים. השבוע התייחסה מרקל לטענות שמועלות בספר ואמרה כי לא הסתירה דבר על עברה. "אני יכולה רק להסתמך על הזיכרון שלי. אם מתברר שמשהו היה שונה - אני יכולה לחיות עם זה", הוסיפה. לצד זאת, הדובר שלה, שטפן זייברט, הכחיש כי הקאנצלרית הסתירה פרטים על עברה הפוליטי במזרח גרמניה. "הקאנצלרית התייחסה תמיד לחייה במזרח גרמניה - בספרים ובראיונות. היא תמיד השיבה על שאלות בפתיחות ובהתבסס על הזיכרון שלה", אמר.

פוליטיקאים אחרים שגדלו בגרמניה המזרחית, נאלצו בשנים האחרונות להתפטר מתפקידם, לאחר שנחשף כי עבדו בשירות השטאזי - המשטרה החשאית הידועה לשמצה. בספר החדש נטען עם זאת, כי מרקל ואביה סירבו לכל הניסיונות של השטאזי לגייס אותם כסוכנים. 

עוד נטען, כי אביה, הורסט קסנר, ואחיה, מרקוס, לא ראו בעין יפה את איחוד גרמניה ב-1990. "הם דחו באופן נחרץ את המערכת החברתית המערבית", נכתב בספר. מרקל החלה בקריירה פוליטית מיד לאחר נפילת המשטר הקומוניסטי ב-1989. היא הצטרפה למפלגה הנוצרית-דמוקרטית - צעד מפתיע למי שגדלה תחת שלטון קומוניסטי. מאז 2005 היא מכהנת כקאנצלרית.

ב-22 בספטמבר תתמודד מרקל על כהונה שלישית בבחירות הכלליות בגרמניה. נכון להיום אין אף אחד שמאיים עליה מבחינה פוליטית - לא במפלגה שלה ולא במפלגות אחרות. היא זוכה לפופולריות גבוהה בסקרים וצפויה להמשיך לשבת בכסא הקאנצלרית גם בשנים הבאות. 

עם זאת, גם לאחר שמונה שנים בתפקיד, רבים חשים שאינם מכירים את מרקל. "רק קבוצה קטנה של אנשים שעובדים מאוד קרוב אליה יודעים מה היא באמת חשה בלבה", נכתב בספר אחר שעוסק במרקל, אשר נקרא "תופעת מרקל". "החשאיות שלה היא מורשת מגרמניה-המזרחית... בזמנים ההם היית צריך להיות זהיר מפליטות פה... גם היום אין אנשים רבים שיודעים מה היא באמת חושבת", אמר השבוע ורנר שולץ, פוליטיקאי ממפלגת הירוקים, שגדל במזרח גרמניה. ספר אחר על מרקל, שפורסם בשנה שעברה, הציג אותה כאישה צינית וכוחנית , שגדלה בדיקטטורה ושם למדה לא לבטוח באף אדם, לא להתחייב לשום דבר, לא להחזיר בערכים ולשמור תמיד גמישות ועל ערפול.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ