פסימיות באירופה |

התמיכה באיחוד האירופי צנחה לשפל של 45% בלבד

מחקר חדש מעלה כי המשבר הכלכלי הביא לקרע בין גרמניה לשאר מדינות האיחוד רוב הציבור אינו מאמין במנהיגיו ולא תומך באחדות האירופית

גרהאם ווירדון, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרהאם ווירדון, גרדיאן

התמיכה בקרב תושבי 27 מדינות האיחוד האירופי בפרויקט הגוש המשותף ירדה בשנה האחרונה בשיעור דרמטי מ-60% ל-45% בלבד - כך עולה מסקר של מכון המחקר האמריקאי "פיו". המחקר מזהיר כי המשבר הכלכלי העמוק בגוש האירו בפרט ובאירופה בכלל, גורם להתפוררות התמיכה הציבורית באינטגרציה האירופית, בעיקר בצרפת.

מהסקר עולה כי האירופאים מדוכדכים ממצבם הכלכלי, אינם בוטחים במנהיגיהם ומאבדים את האמונה ברעיון האחדות האירופית. "בכל המדינות שנבדקו, העמדה לגבי האיחוד האירופי הגיעה לשפל או קרובה אליו, אפילו בקרב צעירים", אמרו הסוקרים. המחקר כלל כמעט 8,000 בני אדם בשמונה מדינות - גרמניה, צרפת, בריטניה, איטליה, ספרד, פולין, יוון וצ'כיה.

רק הגרמנים הביעו תמיכה בהענקת סמכות רבה יותר למטה האיחוד בבריסל, כדי להתמודד עם המשבר הכלכלי הנמשך ארבע שנים. "המאמץ בחצי המאה האחרונה לייצר אירופה מאוחדת הוא כעת הנפגע המרכזי של משבר האירו. הפרויקט האירופי סובל מדימוי רע ברוב המדינות החברות", כתבו חוקרי מכון "פיו".

"המשבר הנמשך הביא לקרע בקרב הציבור האירופי. הוא מפריד את הצרפתים מהגרמנים, ואת הגרמנים משאר המדינות. האומות הדרומיות - ספרד, איטליה ויוון - כועסות על מה שהן רואות כמערכת כלכלית לא הוגנת, ומתרחקות כתוצאה מכן מבריסל וברלין". המקום היחיד בו התגלתה אופטימיות לגבי האיחוד האירופי היא בגרמניה, מה שהביא את החוקרים להעיר שהגרמנים ככל הנראה "חיים על יבשת אחרת".

הסקר גם העלה שקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל נותרה המנהיגה הפופולרית ביותר באירופה, במדינתה ומחוץ לה. בחמש מבין שמונה המדינות האזרחים שבעי רצון מטיפולה במשבר הכלכלי. מנהיגים אחרים, לעומת זאת, זוכים לביקורת רבה. "בשל הספק בנוגע לאיחוד האירופי, האירופאים מאבדים את האמונה שמנהיגיהם שלהם יכולים להתמודד עם המשברים הכלכליים".

הסקר ממשיך ממצאי מחקר שפורסם בגרדיאן בחודש הקודם, שהראה על קריסה בתמיכה באיחוד האירופי בשש המדינות הגדולות בגוש, המהוות שני שלישים מאוכלוסייתו.

הסקר העלה תוצאות קיצוניות במיוחד בצרפת, המחזקות את תחושת חוסר הכיוון שנה לאחר שהנשיא פרנסואה הולנד נכנס לתפקיד, ומדגישות את הניכור בין פאריס לברלין. 91% מהצרפתים אמרו שהכלכלה שלהם במצב רע, לעומת 81% לפני שנה. "המשבר הכלכלי מאיים על הציר הצרפתי-גרמני, שהוביל את האינטגרציה האירופית. והוא מפריד את הגרמנים מכל המדינות האחרות".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ