רוסיה גירשה דיפלומט אמריקאי לשעבר אחרי שלא הצליחה לגייס אותו

על פי מקורות המעורים בפרשה, תומאס פיירסטון, שעבד בעבר בשגרירות האמריקאית במוסקווה, גורש מהמדינה לאחר שסירב לשרת כמרגל רוסי

דיוויד הירשנהורן ומארק מאזטי, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דיוויד הירשנהורן ומארק מאזטי, ניו יורק טיימס

בכיר לשעבר בשגרירות האמריקאית במוסקווה הוכרז כ"אישיות לא רצויה" ונאסרה עליו הכניסה למדינה. לפי מקורות המעורים בפרשה, החלטת הקרמלין התקבלה לאחר שהבכיר דחה את מאמצי שירות הביטחון הפדרלי (FSB) לגייס אותו לשירותיו כמרגל.

הבכיר לשעבר, תומאס פיירסטון המתגורר ועובד במוסקווה בחברת עורכי דין אמריקאית, נחשב לבעל קשרים רבים עם ממשלת . הוא עוכב לחקירה בחמישה במאי, בשעה שניסה לחזור לרוסיה לאחר ביקור בחו"ל. הרשויות עצרו אותו למשך 16 שעות ולאחר מכן הכריחו אותו לטוס לארה"ב.

מפעילים של המודיעין הרוסי פנו בחודש מארס אל פיירסטון, שעבד בעבר במחלקת המשפטים בשגרירות, וניסו לגייס אותו לעבוד בשביל הקרמלין. פיירסטון סירב לבקשתם, וטרם ברור אם סירובו הביא לגירושו מרוסיה.

פוטין, בחודש שעברצילום: אי–פי

לדברי מקור אמריקאי, הממשל פנה בעניין זה לממשלת רוסיה. דוברים של הבית הלבן, משרד החוץ של ושגרירות ארה"ב במוסקווה סירבו להתייחס לפרשה.

הפרטים על פרשת גירושו של פיירסטון נחשפו אתמול (ראשון) לאחר , עובד בשגרירות האמריקאית שנעצר בשבוע שעבר בפרשת ריגול מביכה, עזב את רוסיה בהתאם לדרישת הקרמלין. לפי החשד של הקרמלין פוגל ניסה לגייס סוכן מודיעין רוסי תמורת מאה אלף דולרים.

בסוף השבוע חשף שירות הביטחון הפדרלי של רוסיה, בצעד חריג ולא מקובל, את . דובר ה-FSB, שחשף את שמו של הבכיר האמריקאי, האשים את הסי-איי-אי בחציית "קו אדום", ובניסיון לגייס מרגלים משירותי הביטחון והמודיעין הרוסיים.

דובר שירות הביטחון הפדרלי של רוסיה אמר לסוכנות הידיעות הרוסית, אינטרפקס, כי "כבר באוקטובר 2011 הגיש ה-FSB תלונה לסטיבן הול, ראש הסי-איי-אי במוסקווה, שבה נאמר כי אם האמריקאים ימשיכו בניסיונות הפרובוקטיביים של גיוס סוכנים משירותי הביון הרוסיים, יפעל שירות הביטחון הפדרלי באופן דומה".

בחודש דצמבר רוסיה גירשה, באופן פחות מתוקשר ופומבי כמו במקרה של פוגל, סוכן של הסי-איי-אי שעבד במסווה של בכיר בשגרירות. דובר של ה- FSB אמר שהסוכן, בנג'מין דילון, הוכרז כאישיות בלתי רצויה במוסקווה ב-11 בינואר וגורש ארבעה ימים לאחר מכן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ