לוגו אי-פי
אי-פי

בית משפט באוקראינה אסר הערב (חמישי) את קיומו של מצד הגאווה הראשון בתולדות המדינה וקיבל עתירה שהגישה עיריית קייב. בעתירה טענה העירייה כי המצעד ישבש את חגיגות "יום קייב" ועלול לעורר מהומות.

הפסיקה ניפצה את תקוותיה של קהילת ההומואים והלסביות באוקראינה לקיים תהלוכה הקוראת למאבק באפליה ובסטריאוטיפים המשפילים שהם מנת חלקם היומיומית. בשנה שעברה ביטלו המארגנים את האירוע ברגע האחרון אחרי שקבוצת גלוחי ראש הגיע למקום העצרת. כמה שבועות לאחר מכן הוכו שני פעילים מרכזיים בקהילה הגאה.

בעוד שבמדינות המערב נמשך תהליך ההכרה בזכויות ההומואים והלסביות בכלל, ובזכות זוגות חד-מיניים להינשא בפרט, באוקראינה ובמדינות חבר העמים לשעבר היחס אליהם שלילי ביותר. הומוסקסואליות נחשבה לעבירה פלילית בבריה"מ והגישה הנוקשה כלפי הומואים ולסביות עודנה רווחת גם בחלוף יותר מ-20 שנה. גם הכנסיה האורתודוקסית החזקה מאוד במדינות חבר העמים לשעבר מתנגדת לביטול אפליית ההומואים.

פעילי הקהילה הגאה מציינים את היום נגד הומופוביה בקייב, לפני כשבועצילום: אי–פי

בשבוע שעבר הותקפו מפגינים גאים שצעדו בטביליסי, בירת גיאורגיה, על ידי כנופיית ביריונים ובה גם כמרים אורתודוקסים. ניסיונות לקיים עצרות גאות במוסקווה בשנים האחרונות משכו מפגינים שמרנים רבים, ובעקבות כך החלו חיכוכים. בפרלמנט האוקראיני מתנהל זה זמן רב דיון על שורת הצעות חוק הפוגעות בקהילה הגאה. אחת ההצעות גורסת כי יש להטיל עד חמש שנות מאסר על שיעסוק בפרסומים חיוביים על הומוסקסואליות.

מנהיגי הקהילה הגאה באוקראינה מספרים כי פחות מאחוז מההומואים והלסביות במדינה פתוחים ביחס לנטייתם המינית, והאחים חיים בארון מחשש לתגובה קשה מצד משפחתם או מצד מקום העבודה שלהם. ב-"מדד הקשת" שבודק את זכויות קהילת הלהט"ב באירופה מדורגת אוקראינה באחד המקומות האחרונים עם 12 נקודות מתוך 100. בריטניה לדוגמה מקבלת 77 נקודות במדד.

הפגנה נגד הומואים ולסביות בקייב, בשבוע שעבר. בבריה"מ נחשבו יחסים חד-מיניים לעבירה פליליתצילום: רויטרס

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ