לילה שישי של מהומות |

משטרת שטוקהולם תגברה כוחות, אולם המהומות בפרברים לא פוסקות

צעירים הציתו כלי רכב ובניינים גם בשתי ערים אחרות בשוודיה. בריטניה וארה"ב הזהירו את אזרחיהן לא להתקרב לאזורים בבירה, שבהם היו התפרעויות

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

אף על פי שמשטרת שטוקהולם תגברה את כוחותיה בסוף השבוע, נרשמו זה הלילה השישי ברציפות הפרות סדר רבות ברחבי פרברי בירת שוודיה.

אתמול (שישי), תגברה משטרה שטוקהולם את כוחותיה בשוטרים מהערים גוטנברג ומאלמו, שבהן אירעו מהומות אלימות בשנים האחרונות, והורים ומנהיגי קהילות מקומיים יצאו לרחובות במטרה לדבר עם המתפרעים ולהרגיע את הרוחות. ואולם, תגבור הכוחות והניסיונות לדבר עם בני הנוער לא מנעו הפרות סדר בכמה מוקדים בפרברי הבירה.

עשרות מכוניות הוצתו בפרברים העניים של הבירה, שבהם מתגוררים מהגרים רבים. עם זאת, המשטרה המקומית מדווחת כי חלה ירידה במספר התקריות האלימות בהשוואה ללילות הקודמים."בסוף השבוע נרשמו פחות הפרות סדר", אמרה דוברת המשטרה טווה האג, "אולם עדיין יש הצתות רבות".

המתיחות שהתפרצה השבוע החלה כבר לפני כמה שבועות, אחרי ששוטרים ירו למוות בגבר בן 69 שנשא חרב בהוסבי. התקרית עוררה ביקורת וזעם על אלימות מופרזת מצד המשטרה. אמש המהומות גם התפשטו גם מחוץ לבירה, זאת בשעה שצעירים הציתו כלי רכב ובניינים בשתי ערים נוספות. לפי המשטרה, במרכז העיר ארברו שבמרכז שוודיה הציתו עשרות צעירים כמה כלי רכב ובית ספר, ובעיר סודרטליה הסמוכה לבירה, הוצת בניין נטוש. צעירים בארברו זרקו אבנים לעבר תחנת משטרה, ואחד השוטרים נפצע קל.

ארה"ב ובריטניה הזהירו את אזרחי המדינות הנמצאים בשוודיה להימנע מלהגיע למקומות שבהם היו התפרעויות. משרד החוץ הבריטי פרסם אזהרה, שבה התבקשו האזרחים לא לבוא לפרבים הוסבי, הגסטרה, ראגסווד וסקוגאס ולהקשיב לדיווחים על המתרחש בכלי התקשורת המקומיים.

קיקי האאק, מנהלת בית ספר קטן בפרבר קיסטה, שהוצת בלילה שבין חמישי לשישי, אמרה שבעתיד הקרוב לא ניתן יהיה לחזור ללימודים בבניין. עשרות התלמידים יאלצו לעבור לכיתות לימוד מאולתרות בבנייני משרדים סמוכים. "כמעט שבוע של מהומות – זה לא ייאמן", אמר פייסל לוג, ששני ילדיו לומדים בבית הספר. "הילדים שלי שאלו מה קרה לספרים שהשאירו בבית הספר, למעיליהם, לתמונות".

ראש מממשלת שוודיה, פרדריק ריינפלדט, קיים אתמול ישיבת חירום בנוגע לאלימות במדינה. השר הממונה על ענייני הגירה, אריק אולנהאג, אמר כי "בטווח הקצר, הדבר החשוב ביותר הוא להבטיח שהשכונות הללו יחזרו לשגרת חיים יומיומית. בטווח הארוך, אנחנו צריכים לשנות את האווירה בפרברים".

היקף האלימות אמנם מחוויר לעומת הפרות הסדר וההתפרעויות שהתרחשו בלונדון ופאריס בשנים האחרונות וכמעט שאין נפגעים במהומות. ואולם, האלימות והזעם של צעירים רבים, שהציתו מאות מכוניות בשבוע האחרון, עוררו סערה בשוודיה, מדינה שמתגאה ברשת הביטחון החברתית הנדיבה שהיא מעניקה לאזרחיה.

ואולם, בשבע שנות שלטון המרכז-ימין, הצטמצה מעורבות המדינה ושירותים חברתיים רבים קוצצו, בשעה שלמדינה נהרו פליטים רבים שנמלטו ממלחמת האזרחים שמשתוללת בסוריה. את מחיר הקיצוצים משלמות קהילות המהגרים הגדולות בשוודיה. האבטלה בקרב צעירים היא גבוהה במיוחד בפרברי הבירה, שבה מתגוררים מבקשי מקלט רבים מעיראק, סומליה, אפגניסטאן ואמריקה הלטינית.

מנתוני OECD עולה כי בקרב מהגרים ובני מהגרים, המהווים כ-15% מאוכלוסיית המדינה, עומד שיעור האבטלה על 16% לעומת 6% בלבד בקרב שוודים ילידים. סיטואציה זו הופכת לבעייתית עוד יותר לנוכח העובדה שבקרב 44 המדינות המתועשות מדורגת שוודיה במקום הרביעי במספר מבקשי מקלט, ובמקום השני במספר מבקשי מקלט ביחס לאוכלוסייה.

מתוך 103 אלף מהגרים לשוודיה בשנה שעברה, 43,900 היו מבקשי מקלט - עלייה של כמעט 50% מ-2011. כמעט חצי ממבקשי המקלט הם פליטים מאזורי המלחמה בסוריה, אפגניסטאן וסומליה.

כמה תושבים באזורים שבהם היו הפרות סדר החליטו לצאת לרחובות בניסיון להרגיע את הרוחות. "מתי האלימות תיפסק", שאולת מרים רהימי, שעובדת בבית ספר בפרבר הוסבי שהושחת בידי צעירים. "זו לא הדרך", אמר ריסטו קג'נטו, גיסו של האדם שנורה למוות בהוסבי.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ