חוקרים באיטליה: מצאנו את מגילת התורה העתיקה בעולם

בדיקות גילו כי מגילה בספריית אוניברסיטת בולוניה נכתבה לפני 850 שנה. לפי החוקרים, זו עשויה להיות מגילת התורה השלמה המוקדמת ביותר עליה ידוע

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חוקרים באוניברסיטת בולוניה שבאיטליה טוענים שבידיהם מגילת קלף התורה השלמה העתיקה ביותר שידוע על קיומה, כך מדווח בי-בי-סי. המגילה שנמצאת בספריית האוניברסיטה היתה מוכרת לחוקרים, אולם עד כה חשבו שהיא נכתבה במאה ה-17.

בהתבסס על בדיקות תיארוך פחמן שנעשו לאחרונה, מאמינים באוניברסיטה שהמגילה בת כ-850 שנה. פרופסור לעברית באוניברסיטה, מאורו פראני, אומר כי יתכן שזהו עותק התורה השלם העתיק ביותר שקיים, וכי למגילה יש ערך רב.

אוניברסיטת בולוניה מסרה כי הטעות נבעה מכך שבשנת 1889 אחד הספרנים בחן את המגילה, ותיארך אותה למאה ה-17. מלבד בדיקות הפחמן, גילה פראני כי הנוסח בו השתמשו במגילה מבוסס על המסורת הבבלית, ולכן סביר שהוא מתקופה עתיקה. בנוסף, במגילה ישנם מאפיינים שנאסרו בתקופות מאוחרות יותר על פי כללים שהתווה הרמב"ם במאה ה-12, ולכן יש להניח כי היא נכתבה לפני כן. השאלה כיצד הגיע ספר התורה העתיק לבולוניה, היא בבחינת תעלומה, אומרת מנהלת הספרייה, ביאנקסטלה אנטונינו, שדבריה צוטטו בעיתון קוריירה דלה סרה. 

המגילה באוניברסיטת בולוניה

לצפייה בתמונות נוספות של המגילה בפייסבוק

המוסד האקדמי נוקט את כל הצעדים המתבקשים לשימורו ולאכסונו. כל קטע בספר יצולם, ואפשר יהיה לעיין בהם במתכונת דיגיטלית. לדברי החוקר פראני, חשדו באשר לגיל האמיתי של הספר התעורר בין היתר לאחר שגילה בו "אותיות וסימנים האסורים בתכלית" מאז המאה ה-12. ספרי תורה פגומים, מציין פראני, מאבדים את קדושתם ונקברים, "אבל למרבה המזל זה לא קרה לאוצר היהודי" של בולוניה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ