עונשי מאסר כבדים לשישה מבכירי הקרואטים בבוסניה

השישה הורשעו בטיהור מוסלמים ומיעוטים אתניים אחרים כחלק מתוכנית להקמת מדינה קרואטית בתוך בוסניה. הם הורשעו בפשעים נגד האנושות

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג גזר בצהריים (רביעי) עונשי מאסר של 10-25 שנה על שישה מבכירי הקרואטים בבוסניה, שהורשעו בפשעים נגד האנושות במהלך המלחמה ביוגוסלביה בשנות התשעים. השישה, פוליטיקאים ואנשי צבא, הורשעו ברדיפה וברצח כל מי שאינו קרואטי בבוסניה, בדגש על מוסלמים, כחלק מתוכנית להקים מדינה קרואטית בתוך בוסניה אשר תסתפח בשלב מאוחר יותר לקרואטיה עצמה.

המורשע הבכיר ביותר הוא ידרנקו פרליץ', שהנהיג את הקהילה הקרואטית הרצג-בוסנה ששאפה לעצמאות. הוא נשפט ל-25 שנות מאסר. יתר המורשעים הם: שר ההגנה של הרצג-בוסנה ברונו סטוג'יץ'; ראשי המיליציה הקרואטית סלובודאן פרליאק ומיליבוי פטקוביץ'; מפקד המשטרה הצבאית של הקרואטים בבוסניה ולנטין צ'וריץ'; והאחראי למתקני המעצר ולהחלפות אסירים בריסלב פוסיץ'.

חמישה מתוך ששת המורשעים (עומדים מאחור) אחרי הקראת גזר הדין, היום בהאגצילום: אי-אף-פי

בפסק הדין כתבו שלושת השופטים כי ששת המורשעים כי "מעשי רצח, רדיפה, אונס ועינויים של מוסלמים בבוסניה לא בוצעו באופן אקראי על ידי חיילים סוררים, אלא כחלק מתוכנית לטיהור מחוז הרצג-בוסנה בשנים 1993-1994". לדברי השופטים, השיקול הדתי עמד בבסיס התוכנית להקמת מדינה קרואטית בבוסניה. כפועל יוצא מכך בוצע גירוש מוסלמים מהעיר מוסטר, פוצצו מסגדים, ומוסלמים רבים נדרשו להתנצר.

ששת המורשעים, שהסגירו את עצמם מיוזמתם לבית הדין הבינלאומי בשנת 2004, האזינו לגזר הדין בפנים חתומות. המשפט, שהחל ב-2006, הוא הארוך ביותר שקיים עד כה בית הדין בהאג בנוגע לפשעי המלחמה שבוצעו ביוגוסלביה, ונחשב ל"כתב אישום חמור" בכל הנוגע למעורבותה של קרואטיה בטיהורים שבוצעו בבוסניה. זאת, בין היתר מכיוון שהשופטים ציינו בפסק כי נשיא קרואטיה דאז, פרנג'ו טודג'מן, היה בסוד התוכנית להקמת מדינה בהרצג-בוסנה. טודג'מן מת ב-1999 מבלי שהועמד לדין. ראש ממשלת קרואטיה הנוכחי, זוראן מילאנוביץ', התייחס לפסיקה ואמר כי היא "אינה עולה בקנה אחד עם האמת" וכי הוא מקווה שערעור המורשעים יתקבל.

ידרנקו פרליץ'. נשלח ל-25 שנות מאסרצילום: אי-אף-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ