גנרלים סרבים שהואשמו בפשעי מלחמה זוכו בהאג

בית הדין קבע כי אין ספק שהפשעים בוצעו, אך לא ניתן להוכיח שהנאשמים, שני בכירים בשירות המודיעין הסרבי, אחראים להם

אי־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי־פי

בית הדין הבינלאומי בהאג זיכה אתמול (חמישי) באופן גורף שני בכירים בשירות המודיעין הסרבי מפשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות במלחמה ביוגוסלביה בשנות התשעים. השניים – יוביצה סטניסיץ’ ופרנקו סימטוביץ’ – הואשמו בכך שאימנו ופיקדו על יחידות שביצעו מעשי זוועה ובהם טיהור אתני בבוסניה ובקרואטיה. סטניסיץ’ וסימטוביץ’, בני 62 ו-63, כפרו לאורך המשפט במיוחס להם. התביעה דרשה להטיל על שניהם מאסר עולם.

בפסק הדין כתבו השופטים כי לא הוצגו בפניהם ראיות מספיקות כדי להוכיח שמי מהנאשמים סייע, פיקד או מימן יחידות שעסקו ברצח, רדיפה ומעשי ונדליזם. לדבריהם, אין ספק שהפשעים אכן בוצעו אולם לא ניתן להוכיח ששני הקצינים הסרביים קשורים אליהם.

סטניסיץ’ נחשב לאחת הדמויות החשובות והמקורבות ביותר לנשיא סרביה לשעבר, סלובודאן מילושביץ. סימטוביץ’ הוסגר לבית הדין הבינלאומי לפני כעשור בעקבות ההתנקשות בחייו של ראש ממשלת סרביה לשעבר, זוראן דג’ינג’יץ’. זיכוים של השניים בא שלושה חודשים אחרי שערעורו של מפקד הצבא הלאומי היוגוסלבי לשעבר, מומסילו פריסיץ’, התקבל והוא זוכה מסיוע למעשי זוועה שבוצעו בסרביה שבגינם נשפט ל-27 שנות מאסר.

שלשום (רביעי) גזר בית הדין בהאג עונשי מאסר של 25-10 שנה על שישה מבכירי הקרואטים בבוסניה, שהורשעו בפשעים נגד האנושות במלחמה ביוגוסלביה בשנות התשעים. השישה, פוליטיקאים ואנשי צבא, הורשעו ברדיפה וברצח כל מי שאינו קרואטי בבוסניה, בדגש על מוסלמים, כחלק מתוכנית להקים מדינה קרואטית בתוך בוסניה אשר תסתפח בשלב מאוחר יותר לקרואטיה עצמה.

המורשע הבכיר ביותר הוא ידרנקו פרליץ’, שהנהיג את הקהילה הקרואטית הרצג-בוסנה ששאפה לעצמאות. הוא נשפט ל-25 שנות מאסר. יתר המורשעים הם: שר ההגנה של הרצג-בוסנה ברונו סטוג’יץ’; ראשי המיליציה הקרואטית סלובודאן פרליאק ומיליבוי פטקוביץ’; מפקד המשטרה הצבאית של הקרואטים בבוסניה ולנטין צ’וריץ’; והאחראי למתקני המעצר ולהחלפות אסירים בריסלב פוסיץ’.

בפסק הדין כתבו שלושת השופטים על ששת המורשעים כי “מעשי רצח, רדיפה, אונס ועינויים של מוסלמים בבוסניה לא בוצעו באופן אקראי על ידי חיילים סוררים, אלא כחלק מתוכנית לטיהור מחוז הרצג-בוסנה בשנים 1994-1993”. לדברי השופטים, השיקול הדתי עמד בבסיס התוכנית להקמת מדינה קרואטית בבוסניה. כפועל יוצא מכך בוצע גירוש מוסלמים מהעיר מוסטר, פוצצו מסגדים, ומוסלמים רבים נדרשו להתנצר.

ששת המורשעים, שהסגירו את עצמם מיוזמתם לבית הדין הבינלאומי בשנת 2004, האזינו לגזר הדין בפנים חתומות. המשפט, שהחל ב-2006, הוא הארוך ביותר שקיים עד כה בית הדין בהאג בנוגע לפשעי המלחמה שבוצעו ביוגוסלביה, ונחשב לכתב אישום חמור בכל הנוגע למעורבותה של קרואטיה בטיהורים שבוצעו בבוסניה. זאת, בין היתר מכיוון שהשופטים ציינו בפסק כי נשיא קרואטיה דאז, פרנג’ו טודג’מן, היה בסוד התוכנית להקמת מדינה בהרצג-בוסנה. טודג’מן מת ב-1999 מבלי שהועמד לדין. ראש ממשלת קרואטיה הנוכחי, זוראן מילאנוביץ’, התייחס לפסיקה ואמר כי היא אינה עולה בקנה אחד עם האמת וכי הוא מקווה שערעור המורשעים יתקבל. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ