הולנד תפצה בעלי קופי שופס שנפגעו ממדיניות חיסול תיירות הסמים

בדרום הולנד ובמזרחה נאכפות תקנות שמטרתם למנוע מכירת מריחואנה וחשיש לתיירים הנכנסים מגרמניה ובלגיה. באמסטרדם העישון עדיין חופשי

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים7
לוגו אי-פי
אי-פי

בית משפט בהאג הורה היום (רביעי) לממשלת הולנד לפצות את בעלי בתי קפה לממכר סמים קלים (קופי שופס) ברחבי המדינה, על ההפסדים הכספיים שנגרמו להם בשל הצעדים הננקטים לחיסול תיירות הסמים. עם זאת, בית המשפט פסק כי צעדים אחרים שנוקטת הממשלה כדי למנוע מזרים לקנות סמים רבים בהולנד - הם לגיטימיים.

ב-1 במאי 2012 שינתה ממשלת הולנד שינתה את מדיניותה בנוגע למכירת סמים קלים, בהתאם לצו המתייחס לקופי שופס הממוקמים במחוזות הדרומיים והמזרחיים הסמוכים לגבולות עם גרמניה ובלגיה. הצו קובע כי רק אלה שמחזיקים ב"כרטיס גראס" רשאים לקנות קנאביס וזאת כדי להיאבק בנהירת הזרים להולנד כדי לקנות סמים.

בנובמבר ביטלה הממשלה את הכרטיס אך היא ממשיכה במדיניות המרשה לקופי שופס למכור סמים רק לאזרחים הולנדים. השלטונות המקומיים הם אלה שאמונים על אכיפת ההחלטה. יצויין כי אמסטרדם, שעשרות הקופי שופס שלה הם אטרקציה לתיירים, הודיעה מיד עם כניסת הצו לתוקף כי אין בכוונתה לאכוף אותו וכי תמשיך להרשות לתיירים לקנות קנאביס בקופי שופס.

קופי שופ בעיר מסטריכט שנסגר אחרי שנמכרו בו סמים לזריםצילום: אי-אף-פי

השופטים פסקו בין היתר כי הפיכת רבים מהקופי שופס בדרום הולנד למועדונים פרטיים לחברים בלבד, הרתיעה לא רק לקוחות זרים אלא גם מקומיים ולכן על הממשלה לפצות את הבעלים. במרכזו של התיק המשפטי עומד המאבק הממושך בין הממשלה, הרוצה שבחנויות יימכר קנאביס רק למקומיים ולא לזרים, לבין בעלי הקופי שופס שדורשים להרשות להם למכור סמים באופן חופשי לכולם.

רשמית, מכירת קנאביס ושימוש בו מנוגדים לחוק ההולנדי, אך המשטרה נוהגת להתעלם מאחזקת כמויות קטנות של הסם ומכירתו לבודדים בבתי קפה. מגדלים בקנה מידה גדול מועמדים למשפט. מיכאל פלינג, דובר אגודת המוכרים הקמעוניים של הקנאביס, אמר כי האגודה מאוכזבת מחלקים בפסק הדין, שמשאירים על כנם את צעדי הענישה נגד מוכרי הסמים לתיירים וכי בכוונתה לערער עליהם. מן העבר השני של המתרס, משרדי הביטחון והמשפטים של הולנד הודיעו שפסק הדין מהווה חיזוק משמעותי למדיניות הנוכחית.

קופי שופ באמסטרדם. מגבלות המכירה אינן תקפותצילום: אי–פי

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ