כחלק מהקיצוצים, יוון סגרה את תחנות הטלוויזיה והרדיו הממלכתיות

השידור הממלכתי אמור להתחדש במתכונת מצומצמת, אולם לא ברור מתי. דובר הממשלה: רשות השידור היוונית היא גן עדן לבזבוזי כספים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

יוון הפסיקה אמש (שלישי) את שידורי כל תחנות הטלוויזיה והרדיו הממלכתיות כחלק מתוכנית הקיצוצים להתמודדות עם המשבר הכלכלי העמוק. כ-2,500 מעובדי התחנות פוטרו. לפי שעה לא ברור מתי יחודשו השידורים ובאיזה היקף. ממשלת יוון הבטיחה כי הרשות "תיפתח מחדש במתכונת חדשה ומצומצמת מהר ככל האפשר".

סמוך לשעה 23:00 פרסמו כל תחנות השידור הציבוריות, ברדיו ובטלוויזיה, הודעה על הפסקת השידורים וכעבור כשעה ירדו מן האוויר. "ברכות לממשלת יוון. זו מכה קשה לדמוקרטיה", אמר מגיש החדשות אנטוניס אלאפוגיורגוס במהלך השידור האחרון. גם הקריינית סטוורולה כריסטופילה נשמעה נסערת: "קיוויתי עד לרגע האחרון שכל זה לא יתממש. זה פשוט לא יאומן".

משטרת יוון תגברה את כוחותיה סמוך לאולפני תחנות השידור ברחבי המדינה, אולם הפסקת השידורים עברה ללא תקריות חריגות. שעות לפני כן, הפגינו אלפים מעובדי רשות השידור היוונית (ERT) ותומכי השידור הממלכתי סמוך לבניין הרשות באתונה. בסך הכל נסגרו שלושה ערוצי טלוויזיה ארציים, ערוץ לווייני ומערך שידורי הרדיו הארצי והמקומי. אל המפגינים הצטרפו גם פוליטיקאים מהאופוזיציה היוונית, אך גם בקואליציית המרכז-ימין נשמעת ביקורת על המהלך. בסרטון - כתבת רשת "אל ג'זירה" על הפסקת השידורים ביוון.

דובר הממשלה סימוס קליקוגלו, איש רשות השידור היוונית בעברו, אמר כי ERT היא "גן עדן לבזבוזי כספים" אך הדגיש כי העובדים המפוטרים יפוצו. "בשעה שאזרחי יוון נדרשים להקריב קורבנות, אין מקום להיסוסים, דחיות או סובלנות ביחס לפרות קדושות. ERT היא דוגמה קלאסית להיעדר שקיפות ובזבוזים אדירים. היום אנו שמים לכך סוף", אמר קליקוגלו בראיון טלוויזיוני, "השידור הציבורי עולה פי 3 עד פי 7 יותר מרשתות אחרות ומחזיק פי 4 עד פי 6 יותר כוח אדם. שיעורי הרייטינג שלו הם כמחצית מאלה של תחנה פרטית ממוצעת".

ERT נחשבת בעיני רבים למבצר האחרון של שידור איכותי באמצעי התקשורת היווניים. מאידך, היא גם משמשת ככלי פוליטי בידי הממשלות ונשלטת על ידי פונקציונרים ומקורבים. ERT ממומנת ברובה מכספי משלם המסים. כספים אלה מופרשים אליה מתוך חשבונות החשמל של האזרחים ללא קשר אם הם מחזיקים במכשיר טלוויזיה או לא. כחלק מתוכנית החילוץ שגיבשו האיחוד האירופי, הבנק האירופי וקרן המטבע הבינלאומית, נדרשת ממשלת יוון לפטר כ-15,000 מעובדי המגזר הציבורי. הפיטורים ב-ERT הם "הפעימה הראשונה" בהקשר זה.

מפגינים מחוץ לבניין ERT, אתמול באתונהצילום: אי-אף-פי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ