הפרלמנט הרוסי אישר פה אחד חוק האוסר על "תעמולה הומוסקסואלית"

ברוב של 436 תומכים וללא מתנגדים אושרו שורת סנקציות על העיסוק בזכויות הומואים ולסביות בקרב קטינים. שלוש שנות מאסר לפוגעים ברגשות דתיים

מרים אלדר, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרים אלדר, גרדיאן

הבית התחתון של הפרלמנט הרוסי אישר אמש (שלישי) פה אחד חוק האוסר על "תעמולה הומוסקסואלית" בקרב קטינים. זאת, כחלק ממאמצי הקרמלין לקדם ערכים שמרניים. החוק אושר ברוב של 436 תומכים וללא מתנגדים כשרק מחוקק אחד בוחר להיעדר מההצבעה. החוק יועבר כעת לחתימתו של נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, בטרם ייכנס לתוקף. מחוץ לדומא התקהלו מאות מפעילי התנועה הגאה והפגינו נגד אישור החוק.

החוק החדש יוצר אפלייה בפועל בין מערכות יחסים הטרוסקסואליות למערכות יחסים חד מיניות ואוסר על הפצת עלונים ופרסומים העוסקים בזכויות הומואים ולסביות. אזרחים או גופים פרטים שייפרו אות החוק - ייקנסו. גופי תקשורת שיפרו את החוק ייקנסו בסכום המגיע עד מיליון רובל ולשלטונות תינתן הסמכות לסגור אותם למשך 90 יום.

דקות ספורות אחרי אישור החוק, אישר הדומא חוק נוסף הקובע עונש של עד שלוש שנות מאסר על "פגיעה ברגשות דתיים" ומחזק את מעמד הכנסייה האורתודוקסית במדינה. מדובר ביוזמת חקיקה שהחלה בעקבות מופע המחאה שקיימה להקת הבנות "פוסי ריוט" בקתדרלה הגדולה במוסקווה אשתקד. שלוש חברות הלהקה הורשעו ב"חוליגניות שמקורה בשנאת הדת" ושתיים מהן נשלחו למאסר בגולאג.

האופוזיציה הליברלית וארגוני זכויות אדם ברוסיה מותחים ביקורת על שני החוקים וטוענים כי מדובר בשלב נוסף במלחמה שמנהל הקרמלין נגד פעילות אזרחית עצמאית ברוסיה. "אני מגנה את כל חברי הדומא, כולל חברי האופוזיציה. הבאתם את הפאשיזם לארצי", כתבה העיתונאית ילנה קוסטיצ'נקו בעיתון "נובייה גזטה" המזוהה עם מתנגדיו של פוטין. ארגוני זכויות אדם כינו את המצב ברוסיה כ"גרוע ביותר מאז התמוטטות בריה"מ".

"החוקים האלה היו צפויים. אינני מתייחס אליהם כסופו של המאבק", אמר איגור קוצ'טקוב, ראש ארגון להט"ב שבסיסו בסנט פטרבורג. "אנו דורשים שיוויון זכויות לכולם ונמשיך לעמוד נגד הערכים הפטריארכליים שהממשלה והכנסייה מקדמים. אנו עושים זאת כי אנו סבורים שהערכים הנורמות האלה לא מתאימים לחברה מודרנית. השלטון משתמש בהומופוביה וקסנופוביה כדי להצדיק את מהלכיו נגד חופש האזרח. הם הופכים אותנו לאויבים".

מפגינים נגד החוק במוסקווה, אתמול. קנסות על פרסומים העוסקים בזכויות הומואים ולסביותצילום: אי-אף-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ