7 שנות מאסר נגזרו על ברלוסקוני בגין שידול קטינה לזנות

ר"מ איטליה לשעבר הורשע בתשלום 7,000 יורו לצעירה בת 17 בעבור מין, וניצול סמכויותיו כדי להסתיר את הפרשה. הוא יוכל לערער על ההחלטה

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו גרדיאן
גרדיאן

בית משפט במילאנו הרשיע היום (שני) את ראש ממשלת איטליה לשעבר, סילביו ברלוסקוני, בשידול קטינה לזנות וניצול לרעה של סמכויותיו. נגזרו עליו שבע שנות מאסר ואיסור לכהן בתפקידים ציבוריים. הפרשה, המכונה "בונגה בונגה", על שם המסיבות שארגן ברלוסקוני, היא האחרונה מבין סדרת תסבוכות משפטיות שבהן הוא מעורב. לפי החוקים באיטליה, יוכל ברלוסקוני לערער בשתי ערכאות על הפסיקה, וגזר הדין יידחה עד להחלטה הסופית. התהליך כולו יכול להימשך שנים.

על פי כתב האישום, ברלוסקוני, בן 76, נאשם כי הכיר ב-2010 את "רובי" - קארימה אל-מחרוג', רקדנית בטן בת 17 ממוצא מרוקאי שסיפקה שירותי זנות - בארוחת ערב שנערכה באחוזתו ליד מילאנו. לדבריה, הוא העניק לה 7,000 יורו במזומן ותכשיטים תמורת קיום יחסי מין. בהמשך אותה שנה, כשאל-מחרוג' נעצרה בחשד לגניבה, התקשר ברלוסקוני לפי כתב האישום לראשי משטרת מילאנו וביקש לשחררה ממעצר בטענה שהיא "קרובת משפחה של נשיא מצרים חוסני מובראק".

לאורך המשפט ברלוסקוני כפר בהאשמות. באיטליה זנות אינה עבירה על החוק, וברלוסקוני טוען כי היה סבור כי אל-מחרוג' היתה בשנות ה-20 המוקדמות לחייה. בנוגע לפניה למשטרה, הוא טוען כי היה משוכנע שהיא אכן קרובת משפחה של נשיא מצרים ולכן ניסה למנוע תקרית דיפלומטית.

סילביו ברלוסקוני. התביעה דורשת שש שניםצילום: רויטרס

פסק הדין מגיע לאחר שנתיים של הליך משפטי, במהלכו נחשפו פרטי המסיבות שערך ברלוסקוני באחוזתו הפרטית במילאנו כשכיהן כראש ממשלה. ברלוסקוני מסר לאחר ההכרעה כי "המשפט כלל אלימות שכמותה לא נראתה בעבר, בניסיון לחסל את עתידי הפוליטי במדינה. פעם נוספת, אני מתכוון לעמוד נגד הרדיפה הזו, מאחר שאני לחלוטין חף מפשע, ולא רוצה לנטוש את המאבק למען הפיכת איטליה למדינה חופשית וצודקת באמת".

ברלוסקוני, ראש מפלגת עם החירות (מרכז-ימין), כיהן כראש ממשלה בשלוש קדנציות שונות במשך תשע שנים - התקופה הארוכה ביותר של ראש ממשלה איטלקי מאז מלחמת העולם השנייה. מפלגת עם החירות היא שותפתה בקואליציה של המפלגה הדמוקרטית, מהמרכז-שמאל בראשות ראש הממשלה אנריקה לטה.

אל-מחרוג' ("רובי") ב-2010

ברלוסקוני התמודד במהלך השנים עם עשרות תיקים משפטיים נגדו, רובם הסתיימו ללא הרשעה או שנסגרו בשל התיישנות. לפני חודשיים נידון לשנת מאסר בשל האזנות סתר לא חוקיות ליריב עסקי שלו ופרסום השיחות בעיתון השייך לבנו.

בפרשה אחרת הורשע ברלוסקוני באוקטובר אשתקד בקשירת קשר לרכישת זכויות השידור של סרטים וסדרות טלוויזיה מארה"ב עבור רשתות טלוויזיה של מדיה סט - חברת הטלוויזיה הפרטית הגדולה באיטליה - באמצעות חברות קש שהוקמו במקלטי מס. חברות אלה הגישו דיווחים פיננסיים כוזבים כדי לחמוק מתשלומים. ברלוסקוני נידון לשנת מאסר, אולם לפני חודש החמיר בית המשפט את עונשו לארבע שנים ודחה את ערעורו בפרשה. לברלוסקוני עדיין עומדת הזכות לערער לערכאה גבוהה אחרונה.

במקביל לעונש המאסר, אסר בית המשפט על ברלוסקוני לשמש בתפקיד ציבורי כלשהו במשך חמש שנים. ואכן, בבחירות שהתקיימו לפני ארבעה חודשים באיטליה עמד ברלוסקוני בראש גוש המרכז-ימין אולם לא הציב את עצמו כמועמד לראשות הממשלה.

עם זאת, הוא היה אחת הדמויות המרכזיות במאבק שהתנהל באיטליה להקמת ממשלת אחדות, לנוכח המבוי הסתום שנוצר אחרי הבחירות. הרשעתו אתמול יכולה להאיץ את פרישת מפלגתו מהקואליציה ובכך לסכן את עתידה של הממשלה. אפילו אם יחליט להמשיך ולתמוך בממשלה, הרשעתו עלולה לעורר אי נוחות בקרב מפלגת השמאל-מרכז והתנגדות לשיתוף הפעולה עם מפלגתו ולפגוע ביציבות הקואליציה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ