בתגובה לדיכוי ההפגנות האלים

האיחוד האירופי דחה את השיחות על הצטרפות טורקיה

גרמניה וחברות נוספות חששו שחידוש השיחות השבוע יעביר מסר בעייתי ולכן דחו אותן בארבעה חודשים. טורקיה "נחושים להצטרף למרות המכשולים"

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
לוגו אי-פי
אי-פי

החליט היום (שלישי) לדחות בארבעה חודשים את המשך השיחות עם על הצטרפותה לאיחוד – וזאת בעקבות האופן שבו דיכאה טורקיה את ההפגנות בכל רחבי המדינה בחודש האחרון.

במקור, השיחות בין טורקיה לאיחוד אמורות היו להתחדש השבוע אך גרמניה וחברות נוספות באיחוד דחו זאת בשל האופן שבו הדבר יתפרש, לנוכח .

27 שרי החוץ של חברות האיחוד הציעו לדחות את השיחות, כמעין הצעת פשרה שלא תסכן את האפשרות ליצירת קשרים קרובים יותר עם טורקיה, חברה בנאט"ו ומדינה שצוברת השפעה גוברת במזרח התיכון. ממשרד החוץ באנקרה נמסר כי "טורקיה נחושה לעמוד בכל הקריטריונים הכלכליים והמדיניים של האיחוד למרות כל המכשולים שמציבים בפניה".

הפגנות בטורקיה. נחושה להצטרף לאיחוד האירופיצילום: רויטרס

אימון גילמור, שר החוץ של אירלנד, החברה באיחוד, אמר היום כי "למרות שאנחנו מוטרדים מהאופן שבו טורקיה הגיבה להפגנות לא אלימות, אנחנו עדיין סבורים שהצטרפות לאיחוד האירופי היא ההליך היעיל ביותר להשפעה על שינוי. חברות באיחוד האירופי מאפשרת מקום נרחב יותר לקיום הפגנות בלתי אלימות ולהשמעת עמדות של התנגדות למשטר".

טורקיה החלה בניסיונה להצטרף לאיחוד ב-2005, אך עד כה לא התקדמה יתר על המידה בגלל הסכסוך שלה עם קפריסין, החברה באיחוד, וגם בגלל התנגדות מסוימת באירופה מצירוף מדינה מוסלמית כל כך גדולה (75 מיליון תושבים) לאיחוד האירופי. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ