דר שפיגל: ארה"ב צותתה למשרדי האיחוד האירופי

לפי הדיווח בעיתון הגרמני, שהתבסס על מסמך המוגדר "סודי ביותר", וושינגטון אף השיגה גישה לרשת המחשבים הבינלאומית של האיחוד

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

ארצות הברית צותתה למשרדי האיחוד האירופי והשיגה גישה לרשת המחשבים הבינלאומית של האיחוד. כך מדווח היום (שבת) העיתון הגרמני דר-שפיגל שמסתמך על מסמך סודי שהגיע לידיו.

העיתון מצטט מסמך של הסוכנות לביטחון לאומי של ארה"ב (NSA) מספטמבר 2012, המסווג כסודי ביותר. לפי הדיווח, המדליף אדוארד סנודן, שחשף את פרשת הריגול של ארה"ב, לקח עמו את המסמך לפני שברח. בדר-שפיגל מציינים כי כתב העיתון נחשף לחלק ממנו.

המסמך מתאר כיצד ה-NSA צותתה למשרדי האיחוד האירופי וריגלה אחר רשת המחשבים של האיחוד באו"ם ובארה"ב. לפי הדיווח, ב-NSA לא הסתפקו בציתות לשיחות טלפון שקוימו במשרדי האיחוד, אלא גם השיגו גישה למסמכים ולאי-מיילים. המסמך מכנה את האיחוד האירופי באופן מפורש בתור "יעד".

בניין האיחוד האירופי בבריסל. לפי הדר שפיגל, היווה אחת המטרות של תוכנית הריגול האמריקאיתצילום: אי–פי

שורה ארוכה של גילויים שחשף סנודן בכלי התקשורת על תכניות המעקב של וושינגטון הציתו סערה פוליטית בארה"ב, בנוגע לאיזון בין הצורך לשמור על ביטחון המדינה לבין זכותם של האזרחים לפרטיות. לפי הדיווח בדר שפיגל, ה-NSA שם למטרה לרגל גם אחר רשתות התקשורת של מבנה של האיחוד בבריסל. עוד דווח בעיתון הגרמני כי לפני למעלה מחמש שנים קציני ביטחון של האיחוד האירופי איתרו כמה שיחות שלא נענו שבוצעו למשרדי ה-NSA ובוצעו ממשרדי המבנה בבריסל

סנודן ברח להונג קונג בחודש מאי, כמה שבועות לפני שנחשפה פרשת הריגול שהדליף בוושינגטון פוסט ובגרדיאן. סנודן הביא לחשיפת המעקב שמבצעות הרשויות בארה"ב אחר רשתות טלפון ואינטרנט. סנודן מתבצר בשדה התעופה במוסקבה מאז סוף השבוע שעבר. ממשלת אקוודור בודקת את בקשת המקלט המדיני שהגיש.

לפני כשבועיים דיווח הגרדיאן כי פוליטיקאים וגורמים רשמיים זרים, שלקחו חלק בשתי ועידות שקיימו מדינות ג'י-20 בלונדון ב-2009, נפלו קורבן למעקבים מצד שירותי המודיעין הבריטיים. ממסמכים שהגיעו לידי העיתון הבריטי עולה כי הסוכנות לביטחון לאומי (GCHQ) האזינה לטלפונים, ניטרה מחשבים ויירטה תכתובות אימייל של אותם גורמים, אחרי שתמרנה אותם להשתמש בבתי קפה-אינטרנט שהיא עצמה הקימה. 

מהמסמכים עלה גם כי ה-GCHQ גם שיתפה פעולה עם ניסיון של ה-NSA להאזין לשיחות שעשה דמיטרי מדוודב באמצעות טלפון לווייני למוסקווה ולשגרירות הרוסית בלונדון. ביוזמה לקחו חלק גם שירותי הביון של אוסטרליה, קנדה וניו זילנד. בין היתר, זיהו שירותי המודיעין שינויים בדפוסי תשדורות התקשורת של ההנהגה הרוסית. לא נמסרו פרטים נוספים. ראש ממשלת בריטניה דאז, גורדון בראון, תמך במעקבים ושירותי המודיעין העבירו לו ולשרים עדכונים על המידע שמתקבל מהם. תוכנית המעקבים נמשכה לפחות חצי שנה.

כמו כן, בראיון לעיתון "סאנדיי מורנינג פוסט" בהונג קונג, שקיים סנודן בשבוע שעבר, סיפר המדליף כי ארה"ב אספה מידע מחברות סלולריות בסין שכלל בין היתר מיליוני הודעות טקסט. סנודן סיפר עוד כי ארה"ב פרצה גם לבסיסי המידע של אוניברסיטת טסינגואה בבייג'ינג וחברת הסיבים האופטיים "פאקנט" (PACNET).

אביו של סנודן הגן בסוף השבוע על בנו ואף אמר שהוא אולי יחזור מרצונו החופשי לארה"ב אם יוסכם על תנאים מסוימים. בראיון שנערך היום לערוץ הטלוויזיה אן-בי-סי ניוז סיפר לוני סנודן כי כתב מכתב לשר המשפטים האמריקאי, אריק הולדר, ובו ציין שאם משרדו יבטיח הבטחות מסוימות על הדרך שבה תטופל התביעה נגד בנו, הבן יחזור "קרוב לוודאי" לארה"ב כדי לעמוד למשפט.

אחד התנאים שסנודן האב ציין, הוא שיורשה לבנו לבחור את המקום שבו ייערך המשפט, שלא יוצא נגדו צו האוסר להתראיין בתקשורת ושהוא יורשה להישאר חופשי עד לתחילת המשפט. כלומר, הוא מבקש עקרונית שבנו יורשה להמשיך לעשות את המעשים שבגינם הוא מבוקש: לדבר עם התקשורת ולהימלט ממעצר משטרתי גם אם הממשלה תסכים לתנאים האלה, אין זה משנה במיוחד מאחר שאדוארד סנאודן לא הציג אותם בעצמו. האב ובנו לא החליפו דברים מאז אפריל, כך שהאב ממש לא מדבר בשם בנו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ