מרין לה פן תועמד לדין בגין הסתה לשנאה

הפרלמנט האירופי הסיר את חסינותה של מנהיגת הימין הקיצוני, שיצרה זיקה בין תפילות הרחוב המוסלמיות בצרפת לכיבושה בידי הנאצים

אנז'ליק כריסאפיס, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנז'ליק כריסאפיס, גרדיאן

מנהיגת מפלגת החזית הלאומית הימנית קיצונית בצרפת, מרין לה פן, תעמוד לדין בארצה בגין הסתה לשנאה לאחר שהפרלמנט האירופי הסיר את חסינותה הפרלמנטרית.

פרקליטות המדינה בעיר ליון בצרפת ביקשה מהפרלמנט בשטרסבורג להסיר את חסינותה של לה פן, החברה בפרלמנט האירופי, כדי שאפשר יהיה להעמידה לדין על דברים שהשמיעה בנאום ב-2010 , שבו יצרה זיקה בין תפילות הרחוב המוסלמיות בצרפת לכיבושה בידי הנאצים. הפרשה עשויה לכרסם בתדמית שטיפחה מאז קיבלה את הנהגת המפלגה מידי מאביה, ז'אן מארי לה פן.

מנהיגת הברית הלאומית ניסתה להציג את הברית הלאומית כמפלגת ימין קיצוני מודרנית וחביבה, הפטורה מהערות על הכחשת השואה שהביאו להרשעתו של אביה. לה פן האב הורשע בשנה שעברה על שאמר שהכיבוש הנאצי "לא היה בלתי אנושי במיוחד", ונתן בכך הכשר לפשעים נגד האנושות.

מרין לה פן. תועמד לדין על הסתהצילום: רויטרס

מרין לה פן, שנכנסה לפרלמנט האירופי ב-2004, הגדירה עצמה השבוע כנרדפת ממניעים פוליטיים בגין דעותיה ואמרה שהיא לא חוזרת בה מדבריה. בעת מערכת בחירות פנימית של מפלגתה בדצמבר 2010, נשאה לה פן נאום בליון, שבו גינתה את תפילות המוסלמים ברחובות - בתקופה שבה היה בצרפת מחסור של מסגדים; היא השוותה תפילות אלה לכיבוש, והוסיפה כי "בשביל אלה שאוהבים לדבר על מלחמת העולם השנייה, על הכיבוש - הפעם אנחנו יכולים לדבר על כיבוש הטריטוריה שלנו; אין משוריינים ברחובות, אין חיילים, אבל זה בכל זאת כיבוש", אמרה.

אתמול (שני) חזרה לה פן על דבריה בטלוויזיה הצרפתית ואמרה שהחצים מכוונים אליה משום ש"העזה לומר את מה שכל הצרפתים חושבים – תפילות הרחוב, הנמשכות להתקיים על טריטוריה צרפתית – הן כיבוש" , ציינה, אבל בלי ליצור הפעם זיקה למלחמת העולם השנייה.

בימים אלה, הפופולריות של מפלגת הברית הלאומית גבוהה בצרפת. המפלגה זכתה באחרונה בהישג בבחירות המקומיות בווילנב סור-לו שבדרום מערב צרפת, וגברה על מפלגת השלטון הסוציאליסטית עם 46% מהקולות. מסקר דעת קהל שנערך לא מכבר על כוונות הבוחרים לפרלמנט האירופי בשנה הבאה, עולה שמפלגת הברית הלאומית ניצבת אחרי מפלגת המרכז ימין UMP בהפרש של 1%, ולפני המפלגה הסוציאליסטית שבשלטון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ