אירלנד תאשר לבצע הפלות במקרים של סכנה לחיי האמהות

הפרלמנט האירי אישר ברוב מוחץ את הצעת החוק שלפיה יתאפשר לנשים לבצע הפלות במקרים של סכנה לחייהן. ההצבעה הסופית תיערך בשבוע הבא

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

הפרלמנט האירי אישר היום (שלישי), ברוב מוחץ, את הצעת החוק שלפיה יתאפשר לנשים לבצע הפלות במקרים של סכנה לחייהן. בסיבוב הראשון של ההצבעה על הצעת החוק הצביעו בעדה 138 לעומת 24 שהתנגדו. אולם, זאת רק הראשונה מסדרת מהמורות שעליה להתגבר עליהן. ההצבעה הסופית אמורה להיערך בשבוע הבא.

אירלנד היא המדינה היחידה כמעט באירופה שאוסרת רשמית ביצוע הפלות בכל מצב שהוא. החוקה מ-1986, האוסרת הפלות, מחייבת את הממשלה להגן על חייהם של האם והעובר כאחד. אולם, בית המשפט העליון פסק ב-1992 כי הפלה יכולה להיות חוקית, אם רופאים סבורים שהיא חיונית להצלת חייה של האם – כולל הצלתה מהתאבדות, אם היא מאיימת לעשות זאת.

שש ממשלות קודמות סירבו להעביר חוק התומך בפסיקת בית המשפט העליון, וטענו שאפשר יהיה לנצל לרעה את האיום בהתאבדות. כתוצאה מכך עמדתם של בתי החולים עד כה לא היתה חד-משמעית, והם היססו לאשר הפלות. עקב כך, נהגו נשים רבות לעבור לאנגליה השכנה, שבה ההפלות חוקיות מ-1967, ולעבור שם הפלה.

הוויכוח על ההפלות התעורר מחדש באירלנד לאחר מותה של סאוויטה הלפנוואר אחרי הפלה טבעית באוקטובר 2012. דו"ח חקירה שנערך על ידי מומחים והתפרסם ביוני חשף טעויות רפואיות רבות, כולל העובדה שהרופאים היו צריכים לגלות הרבה יותר מוקדם שהיא סבלה מהרעלת דם. המומחים הדגישו כי היו לה סיכויים רבים יותר להישאר בחיים אילו הוצע לה לבצע הפלה.

בעלה של סאוויטה, פראווין, טען שהרופאים ידעו שאשתו מפילה אך אמרו כי "כל עוד שומעים את פעימות הלב של העובר, איננו יכולים לעשות שום דבר". לדבריו, הם סירבו לפעול וכפו את אמונתם הקתולית על אשתו ועליו למרות אמונתם ההינדית שמתירה לבצע הפלות.

ראש ממשלת אירלנד אנדה קני הצליח להשיג את תמיכתם של כמעט כל חברי הפרלמנט מכל המפלגות באישור "החוק להגנה על חיים בתקופת ההיריון" שהגישה ממשלתו.

ארבעה חברי פרלמנט ממפלגתו של קני מרדו והצביעו נגד החוק – הרבה פחות מהצפוי. הם התנגדו בעיקר לסעיף המאפשר הפלות במקרים שבהם ועדה של שלושה רופאים, כולל שני פסיכיאטרים, תקבע פה אחד שאשה עלולה להתאבד, אם היא לא תורשה לבצע הפלה.

שלטים עם דיוקנה של סאוויטה הלפנוואר בהפגנה נגד איסור ההפלותצילום: אי–פי

מנהיגים קתולים הזהירו כי החוק המוצע יהיה סוס טרויאני שיאפשר לבצע הפלות באירלנד ללא מניעה. אולם, קני טען שאיסור ההפלות, המעוגן בחוקה, יישאר ללא שינוי וכך הצליח לקבל תמיכה עצומה בהצעת החוק.

קני, שעלה לשלטון ב-2011, מתח לעתים קרובות ביקורת על ההשפעה הגדולה שיש לכנסייה הקתולית על מדיניות הממשלה. הוא הדגיש לפני ההצבעה שלא יסבול שום התנגדות להצעה, וכתוצאה מכך מצפים כעת שהארבעה יגורשו ממפלגת Fine Gael בפרלמנט ולא יורשו להציג את מועמדותם מטעמה בבחירות לפרלמנט.

לעומת זאת הוא זכה לתמיכה חזקה מהאגף השמאלי של בית הנבחרים – משותפיו לקואליציה ממפלגת הלייבור ומחברי פרלמנט ממפלגת שין פיין האופוזיציונית כאחד. רק אחד מ-14 חברי שין פיין הצביע נגד החוק, וגם הוא צפוי להיות מגורש ממפלגתו.

היום קרא קרדינל שון בריידי, מנהיגם של 4 מיליון הקתולים באירלנד, לחברי Fine Gael למרוד בקני ולהצביע נגד החוק. "אם החוק יאושר, חייו של ילד שעדיין לא נולד לא ייחשבו יותר לשווים. ניסוח החוק הזה מעורפל כל כך, שהוא יאפשר ביצוע הפלות בקלות רבה", נאמר בהודעתו של בריידי.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ