העיתון הגרמני "זידדויטשה צייטונג" פרסם קריקטורה אנטי-ישראלית

בקריקטורה מוצגת ישראל כמפלצת שניזונה מכלי נשק גרמניים; העיתון טען לאחר מכן כי אינה אנטישמית, אך הודה שעדיף היה לבחור בדימוי אחר והתנצל

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

העיתון הגרמני החשוב והנפוץ "זידדויטשה צייטונג", הרואה אור במינכן, פירסם אתמול (שלישי) קריקטורה בעלת מאפיינים אנטישמיים, אשר תוקפת את ישראל באופן בוטה. באיור נראית מפלצת רעבה, המייצגת את ישראל, אשר לפי התיאור הנלווה אליה ניזונה מכלי נשק גרמנים. הכיתוב מתחת לקריקטורה הוא: "גרמניה מגישה. לישראל ניתנו כלי נשק במשך עשורים, בחלק מהמקרים בחינם. אויבי ישראל חושבים שהיא מולך מורעב".

הקריקטורה פורסמה בעמודי הספרות של העיתון, לצד ביקורות על ספרים שעוסקים בישראל. אחד מהם הוא ספרו של העיתונאי היהודי-אמריקאי פיטר ביינרט, "משבר הציונות", שעורר ויכוח סוער בקהילה היהודית האמריקאית. מחברו הוא מייצג בולט של השמאל היהודי הליברלי ומבקר חריף של ממשלת ישראל וראש הממשלה נתניהו.

כצפוי, בכירי ההנהגה היהודית בגרמניה תקפו את העיתון על פרסום הקריקטורה. אחד מהם, ד"ר פיטר גראומן, ראש המועצה המרכזית של היהודים בגרמניה, אמר כי הקריקטורה "כמעט ברמה של 'דר שטירמר'", בהתייחסו לעיתון התעמולה האנטישמי שיצא לאור על ידי המפלגה הנאצית.

העיתון פירסם באתר האינטרנט שלו הודעה תחת הכותרת: "האם מפלצת מורעבת היא אנטישמיות"?, בה כתב כי "אין כל קשר לאנטישמיות", אך הוסיף כי מאחר והציור "גרם לאי-הבנה, היה עדיף לבחור באחד אחר". בשנה שעברה פירסם העיתון את שירו האנטי-ישראלי של גינטר גראס, אשר גרר ביקורת חריפה עליו וטענות לפיהן הוא אנטישמי.

הקריקטורה בזידויטשה צייטונג. "גרמניה מגישה. לישראל ניתנו כלי נשק במשך עשורים, בחלק מהמקרים בחינם. אויבי ישראל חושבים שהיא מולך מורעב"צילום: זידויטשה צייטונג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ