גרדיאן

המטיף המוסלמי הקיצוני אבו קטאדה הוסגר היום (ראשון) לירדן, בתום מאבק משפטי של ממשלת בריטניה לגרשו שנמשך יותר מעשור. הניסיונות לגרש את אבו קטאדה, אחר מראשי אל-קאעדה באירופה, עלו לבריטניה מעל ל-1.7 מיליון פאונד (2.5 מיליון דולר). הגירוש אושר לאחר שבריטניה וירדן חתמו על הסכם לפיו המשפט החוזר שייערך נגדו לא יתבסס על עדויות שנגבו באמצעות עינויים.

אבו קטאדה, 52, יצא מכלא בלמרש שבדרום-מזרח לונדון לנמל התעופה בליווי צוות אבטחה כבדה. הוא נולד בגדה המערבית, ולא שב לירדן, בה הוא מחזיק באזרחות, מאז נמלט ממנה לבריטניה לפני 20 שנה. אבו קטאדה מבוקש בירדן למשפט חוזר על מעורבות בשני פיגועי טרור בעמאן, באחד מהם הורשע בהיעדרו בשנת 1999.

הוא נעצר בבריטניה כמה פעמים בשל קשריו לתאי טרור אבל מעולם לא נאספו די ראיות כדי להעמידו למשפט. באוקטובר 2002 נעצר על פי חקיקה חדשה ללוחמה בטרור והחל קרב משפטי ממושך על גירושו לירדן. למעט תקופות קצרות שבהן שוחרר בערבות, שהה אבו קטאדה מרבית הזמן במעצר.

אבו קטאדה בנמל התעופה בלונדון, הלילהצילום: רויטרס

ב-2009 פסק בית משפט בריטי לאחר שורה של ערעורים שניתן לגרשו לירדן אבל בתחילת השנה שעברה, לאחר דיון ממושך בבית הדין האירופי לזכויות אדם בשטרסבורג, נפסק שלא ניתן לגרשו לירדן מכיוון שהראיות ששימשו נגדו הושגו באמצעות עינויים. העברתו לירדן התאפשרה לבסוף בשל התחייבות ירדן שלא תשתמש נגדו בעדויות שנגבו ממנו בעינויים במשפט החוזר. אבו קטאדה הסכים לעבור לירדן לאחר חתימת ההסכם בין המדינות.

שרת הפנים של בריטניה, תרזה מיי, שפעלה בתקיפות לגירושו, אמרה כי "האיש המסוכן הזה סולק כעת מחופינו, כדי לעמוד בפני בתי המשפט במדינתו". שופטים בריטים אומרים כי המטיף, שנחשב לדמות מרכזית בפעילות אל-קאעדה בבריטניה, עדיין מהווה איום לביטחון המדינה. לאחר נחיתתו בירדן הוא צפוי להילקח לכלא אזרחי, לקראת תחילת המשפט החוזר.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ