נאצי בן 92 יואשם בגרמניה ברצח פעיל מחתרת הולנדי

בספטמבר ייפתח משפטו של סירט בראונס, שהיה חבר בוואפן אס-אס. בראונס כבר ריצה בעבר מאסר בגרמניה על רצח שני יהודים

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

פושע מלחמה גרמני קשיש, שהיה חבר בוואפן אס-אס, יועמד לדין בגרמניה באשמת רצח לוחם מחתרת הולנדי ב-1944. משפטו של האיש, סירט בראונס, בן 92, ייפתח בחודש ספטמבר בגרמניה, כן הודיע היום בית המשפט בעיר האגן שבגרמניה. בראונס, יליד הולנד, כבר ריצה בשנות ה-80 עונש מאסר בגרמניה על סיוע לרצח שני יהודים הולנדים. בסוף 2012 הוא נעצר שוב, בחשד למעורבות ברצח לוחם המחתרת.

במשפט החדש הוא יועמד לדין על רצח לוחם המחתרת ההולנדי אלדרט קלאס דייקמה, בספטמבר 1944 בעיר אפינגדם, סמוך לגבול הגרמני. לפי החשד, בראונס ושותפו אוגוסט נויהאוזר, שמת בינתיים, הסיעו את הלוחם ההולנדי למקום מבודד זמן קצר לאחר שעצרו אותו. בהמשך, ירה בו אחד מהם לפחות ארבע יריות, ושתיים מהן פגעו בראשו מאחור. בשנה שעברה אמר התובע הגרמני, כי גם אם לא יהיה ניתן להוכיח בוודאות מי מהשניים ירה בו, עדיין אפשר יהיה להעמיד את בראונס לדין על חלקו ברצח.

הפושע הנאצי ברוינס ב-1979צילום: Suyk, Koen / Anefo / Lymantria

בראונס נולד ב-1921 בהולנד, סמוך לגבול גרמניה. ב-1941 התנדב לוואפן אס-אס, הזרוע הלוחמת של ארגון העלית הנאצי. הוא לחם בחזית המזרחית נגד הצבא הרוסי עד 1943, לקה במחלה ולא שב לחזית. הוא הושב להולנד, שירת תחילה בסוכנות המודיעין הפנימי של הנאצים, ואחר כך במשטרת הביטחון ביחידה שמחפשת פרטיזנים ויהודים.

בראונס נשפט בהיעדרו בהולנד ב-1949 ונידון למוות. לאחר מכן הומתק עונשו למאסר עולם, אבל הניסיונות להסגירו להולנד נכשלו, כי הוא קיבל אזרחות גרמנית בזכות ההחלטה של היטלר להעניק אזרחות לזרים ששירתו בצבא גרמניה. 

בשנות ה-80 הורשע בראונס בהריגתם של שני יהודים, האחים לזר ומאיר סלוטרברג. הם התגלו במחבוא בכרונינגן שבצפון הולנד כמה ימים לפני שבעלות הברית שחררו את האזור. הוא נידון לשבע שנות מאסר בגין סיוע לרצח ולאחר שחרורו השתכן בעיירה ליד דורטמונד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ