'מצבות שהוסתרו מהנאצים התגלו בווינה'

בעבודות שיקום בבית קברות יהודי קטן בבירת אוסטריה התגלו 20 קברים ישנים, חלקם שם עוד מהמאה ה-16. במקור היו במקום 800 מצבות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

20 מצבות של קברים יהודיים התגלו לאחרונה בבית קברות יהודי קטן בווינה, בירת אוסטריה, ונחשפו היום (רביעי) לציבור הרחב. בבית הקברות, שבו מתבצעות עבודות שימור בשנים האחרונות, היו במקור כ-800 קברים יהודיים. עד כה התגלו מחדש מחציתם. בבית הקברות, שממוקם בזגאסה שברובע התשיעי של העיר, התגלו גם קברים מהמאה ה-16.

מאז 2004 מתבצעות באתר עבודות שיקום, ובמסגרתן התגלו לאחרונה המצבות הנשכחות. העבודות יימשכו עד 2018. בקהילה היהודית אמרו לסוכנות הידיעות איי-פי, כי למצבות יש "ערך היסטורי גבוה". ב-1943 קברה הקהילה היהודית בווינה את המצבות באדמה, כדי להסתיר אותן מהנאצים ולהגן עליהן מפני הרס. בקרוב יוחלט אם להמשיך בעבודות באתר בניסיון לחשוף מצבות נוספות.

צילום: אי–פי

אוסקר דויטש, נשיא הקהילה היהודית בווינה, אמר לתקשורת האוסטרית: "הממצאים החדשים מזכירים את גורלה הטראגי של הקהילה היהודית ואת השמדתה בתקופת הנאצים". לדבריו, הוא רואה בחיוב את העובדה שעיריית וינה משקמת את האתר ומתמודדת עם עברה העגום.

דויטש הוסיף גילוי המצבות עשוי להפוך את בית הקברות לאחד מאתרי הקבורה היהודיים החשובים באירופה, דוגמת בית הקברות של פראג. הוא אמר גם כי הקהילה תוכל לשחזר את בית הקברות בהתבסס על מסמך ארכיוני מ-1917, שהציג את סידור הקברים באתר: "זה יהיה אחד מבית הקברות היהודיים היחידים באירופה, שישוב לסידור המקורי שלו, כפי שהיה לפני מלחמת העולם השנייה".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ