חודש אחרי הסגירה, יוון חונכת רשות שידור חדשה

עם תוכן מביך ועל רקע הקיצוצים הגדולים במגזר הציבורי, עלה לאוויר ערוץ ממלכתי חדש ביוון. כוונת הממשלה: לצמצם בחצי את מספר העובדים

ניקי קיצנטוניס, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניקי קיצנטוניס, ניו יורק טיימס

חודש אחרי שהחליטה לסגור את רשות השידור היוונית (ERT), חנכה השבוע ממשלתו של אנטוניס סמאראס תחנת שידור זמנית, שתשמש כבסיס לרשות שידור חדשה וקטנה בהרבה. שמה של התחנה החדשה הוא NERIT (New Hellenic Radio Internet and Television) ולוח השידורים שלה צנוע מאוד וכולל בעיקר סרטים ישנים או סרטים דוקומנטריים. בערב השידורים הראשון, שודרה קומדיה יוונית בשחור-לבן משנות השישים ואחריה תוכנית תעודה על משורר מהזרם הסוריאליסטי.

איכות השידור, המביכה לפרקים, הפכה לשיחת היום באתרי האינטרנט היווניים וברשתות החברתיות. את עיקר הביקורת מושך סמל התחנה החדשה, שתואר על ידי אחד הבלוגרים כ"לוגו שנגנב מהטלוויזיה הסובייטית".

פנטליס קפסיס, השר שמונה לפקח על תהליך הקמתה מחדש של רשות השידור היוונית, מקדיש את מרבית זמנו למשא ומתן עם 2,700 עובדי ERT, המתבצרים בבניין רשות השידור וממשיכים לשדר משם, שידור ציבורי לכאורה, באמצעות הלוויין. קספיס מציע להעסיק 2,000 ממפוטרי ERT בחוזים לשלושה חודשים במסגרת שלב המעבר, אך מדגיש כי בסופו של התהליך, בתוך כמה חודשים, תיחנך רשות שידור יוונית יעילה יותר, עם פחות ממחצית מכוח האדם.

אולפן השידור של רשת ERT המושבתתצילום: אי-אף-פי

ממשלת סמאראס התחייבה לפתוח מחדש את רשות השידור היוונית אחרי שבית המשפט פסק בחודש שעבר שיש לשמור על שידור ציבורי פעיל עד תחילת פעילותו הרשמית של הערוץ החדש. אלא שבינתיים המגעים בין המשלה לבין איגודי העובדים תקועים על רקע דרישתם של האחרונים לפתוח מחדש את ERT ולהשיב את כל העובדים למשרותיהם. את NERIT הם מכנים "יצירה בלתי חוקית" וחיקוי לערוץ טלוויזיה ממלכתי. קפסיס אמר בתגובה כי העסקת עובדים בתחנה החדשה תתחיל רק בתנאי שבניין רשות השידור יפונה. עם זאת הוא הדגיש כי אין בכוונת משטרת יוון לשלוח למקום את היחידה לפיזור הפגנות.

כחלק ממתווה החילוץ שנכפה על יוון מצד הטרויקה (הנציבות האירופית, הבנק האירופי המרכזי וקרן המטבע הבינלאומית) נדרשת הממשלה באתונה להפחית באופן דרמטי את סעיף ההוצאות שלה על תשלום משכורות לעובדי ציבור. זאת, כדי להבטיח את העברתה של חבילת סיוע על סך 6.8 מיליארד אירו, שאושרה בשבוע שעבר על ידי שרי האוצר של גוש האירו. שני איגודי העובדים הגדולים ביוון, בהם חברים כ-2.5 מיליון עובדים, מתנגדים נחרצות לפיטורים וצפויים לקיים בשבוע הבא שביתה כללית – רביעית במספר השנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ