בול בהשראת פמן עורר שערוריה בצרפת

מעצבי הבול לציון נשיאותו של פרנסואה הולנד סיפרו כי עיצבו את הדמות שמופיעה בו בהשראת מנהיגת הארגון הפמיניסטי, שקיבלה מקלט מדיני בצרפת

אנז’ליק כריסאפיס, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנז’ליק כריסאפיס, גרדיאן

זה היה אמור להיות הבול הרשמי לציון נשיאותו של פרנסואה הולנד: קלסתר צעיר יותר של מריאן, סמלה הנשי של הרפובליקה הצרפתית, שישקף את מחויבותו של הנשיא הסוציליסטי לדור הצעיר. אולם מיד עם הנפקתו ביום ראשון, יום הבסטיליה בצרפת, עורר הבול החדש תרעומת בשורות הימין, משום שאחד ממעצביו אמר שמושא ההשראה אינה הדמות האיקונית, אלא דווקא אינה שווצ’נקו, מראשי התנועה הפמינסטית פמן שנוסדה באוקראינה.

בעבר אמרו מעצבי הבול, דויד קאוונה ואוליווייה סיאפה, שהם שואבים השראה ממקורות שונים, החל בדמויות מהרנסנס ועד לאלה הלקוחות מסיפורים מצוירים צרפתיים או יפניים. אולם ביום ראשון כתב סיאפה בטוויטר: “לכל אלה מי שתוהים מי הדוגמנית שעל פיה עוצבה מריאן, הרי שמדובר בתערובת של כמה נשים, ומעל לכול, אינה שווצ’נקו מייסדת פמן”.

פרנסואה הולנד בהשקת הבול בארמון האליזה, שלשוםצילום: אי-פי

כריסטין בוטן, שכיהנה כשרה בממשלת המרכז ימין של הנשיא לשעבר ניקולא סרקוזי ומייסדת המפלגה הנוצרית דמוקרטית, הביעה סלידה מהעיצוב ומפלגתה קראה להחרים את “הבול המקומם הזה”, בטענה שמדובר בפגיעה ב“כבודן של הנשים ובריבונותה של צרפת”.

ארגון פמן, שחברותיו נוהגות להפגין חשופות חזה ברחובות, נוסד באוקראינה, אבל הוא פועל מפאריס מאז קיבלה שווצ’מקו מקלט מדיני, בעקבות הזעם שהתעורר בארצה על שהפילה צלב ענק במסגרת מחוות תמיכה בלהקת הרוק הרוסית פוסי ריוט. אמנים צרפתים רבים עיצבו בעבר דימויים שונים של מריאן בשביל בולים צרפתיים, אבל נראה כי זו גם הפעם ראשונה שהאישה שממנה שאבו המעצבים השראה לעיצובו של הבול, אינה צרפתייה.

אינה שווצ’נקוצילום: רויטרס

ההפגנות הקולניות ביותר של פמן בצרפת נערכו בתגובה למחאות הרחוב שהתקיימו במדינה נגד נישואי בני אותו מין. חברות הארגון גם יזמו באחרונה הפגנה אנטי-פשיסטית בכנסיית נוטר דאם, וניסו לטמון מארב לנשיא צרפת במפגן אווירי.

סיאפה, שתערוכת צילומים שעסקה בזוגות הומסקסואלים הושחתה בפאריס, כתב אתמול בדף הפייסבוק שלו שקיבל מסרי שטנה ואיומים בטוויטר, “חלקם אלימים וחלקם משעשעים, כמו קריאתה של כריסטין בוטן להחרים את הבול שלי”.

שווצ’נקו עצמה הגיבה גם היא לפרשה, ובציוץ שפרסמה בטוויטר כתבה: “פמן עתה על בול צרפתי. עכשיו כל ההומופובים, הקיצוניים והפשיסטים, יצטרכו ללקק לי את התחת בכל פעם שירצו לשלוח מכתב”.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ