יהדות אירופה מכנסת דיון חירום על שחיטה כשרה

משרד החוץ הפולני הגיב היום למחאה בקרב הקהילה היהודית על ההחלטה לאסור שחיטה כשרה במדינה: "הציבור מתנגד לשחיטה כזו מטעמים הומאניים"

עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת

לאחר שבשבוע שעבר החליט הפרלמנט הפולני להותיר על כנו את האיסור על שחיטה כשרה במדינה, פתחו ארגונים יהודיים בולטים באירופה פתחו במאבק למען התרת המנהג הדתי המשרת את הקהילות היהודיות והמוסלמיות במדינה. הקונגרס היהודי האירופי, הקהילה היהודית בפולין וועידת רבני אירופה פועלים בימים אלה מול ממשלת פולין ומול חברי פרלמנט נבחרים באיחוד האירופי, בניסיון לשנות את ההחלטה, או לקבוע בה סייגים, שיאפשרו את קיום השחיטה הכשרה למטרות דתיות. ביום חמישי יתכנסו נציגים בולטים מארגונים אלה בבריסל כדי לדון בהמשך המאבק ובצעדים להצלחתו.

במקביל, "איגוד הארגונים היהודים" באיחוד האירופי פתח בתחילת השבוע במסע הסברה כלל אירופי נגד ההחלטה. מנכ"ל האיגוד, הרב מנחם מרגולין, קיים סדרת שיחות עם נציגי פולין בפרלמנט האירופי ועם בכירים בממשל הפולני, וקרא להם להתגייס למאבקו בהחלטה. בתום השיחות ציין, כי נתקל בהבנה בקרב חברי הפרלמנט עמם שוחח, והוסיף כי חלקם אמרו לו שהחלטת הפרלמנט הפולני מנוגדת לחוקה הפולנית.

ואולם משרד החוץ הפולני הודיע הערב (שלישי) כי איסור השחיטה “הוא ביטוי לעמדה של רוב החברה הפולנית ביחס להיבט ההומניטרי של הרג בעלי חיים”. לדברי משרד החוץ, “בעשור האחרון מספר גדול והולך של פולנים הביעו התנגדות לשחיטת בעלי חיים בלי הימום. הגישה הזו נובעת ממניע מוסרי, ואינה קשורה ליחסים בין החברה הפולנית והמיעוטים הדתיים שחיים בפולין”. בהודעה נכתב עוד, כי “פולין תמשיך לתמוך - לוגיסטית וכספית - במיעוטים הדתיים, כפי שעשתה עד כה” וכי “ההצבעה של הפרלמנט לא משנה כהוא זה את היחסים הטובים מאוד בין פולין לישראל, יהדות התפוצות והקהילה המוסלמית”.

מוקדם יותר השבוע שיגר הרב מרגולין איגרות לנשיא פולין, ברוניסלב קומורובסקי וליו"ר הפרלמנט הפולני, אווה קופץ', ובהן קרא להם לפעול לשינוי החקיקה. "מצוות השחיטה הכשרה הוכחה מדעית, כשיטה שאינה אכזרית יותר משיטות שחיטה אחרות כפי שלעתים היא מוצגת ע"י ארגונים אנטישמים ברחבי העולם והיא חיונית לקיום אורח חיים יהודי", אמר.

בהודעה שהפיץ האיגוד לתקשורת צוטט הרב כאומר: "האיסור על השחיטה הכשרה מהווה חזרה לימי החושך של הדרת היהודים בפולין. זו מציאות שאנחנו פשוט לא יכולים להסכים לה. במיוחד לא בפולין". לדבריו, עם שובו של הפרלמנט הפולני מפגרת הקיץ, ישלח האיגוד את נציגיו לדיונים שיתקיימו בו. "אנחנו נפעל כמובן תמיד במסגרת החוק אבל בצורה האקטיבית ביותר האפשרית כי בנפשנו הדבר", אמר. במקביל, חברי "מרכז רבני אירופה" החלו בתיאום פגישות עם שגרירי פולין במדינותיהם, במטרה למחות נגד ההחלטה.

הקונגרס היהודי האירופאי גינה אף הוא את ההחלטה של הפרלמנט. נשיא הקונגרס, משה קנטור, אמר כי "ההחלטה פוגעת באפשרות לקיים חיים יהודיים בפולין וכן מנוגדת לעקרונות חופש הדת של האיחוד האירופי". לדבריו, "החלטה למנוע מיהודים לקיים את מצוותיהם, במדינה שהיתה עדה להשמדת כמעט כל האוכלוסיה היהודית שלה, מעוררת תדהמה". קנטור קרא לממשלת פולין לנסות להעביר את החוק מחדש, והבטיח כי יפעל בכל האמצעים הפוליטיים והחוקיים כדי למנוע את מה שכינה "מתקפה על הזכויות הבסיסיות ביותר שלנו".

הרב הראשי של פולין, מיכאל שודריך, אמר בראיון לתקשורת הפולנית שלא יוכל להמשיך בתפקידו לנוכח ההגבלות. המופתי הראשי של פולין תומאש מיצקביץ' אמר כי "זו לא רק סטירה בפרצוף לנו, אלא מעל הכל לחוקה הפולנית, שצריכה להבטיח את הזכות לקיים פולחן דתי לכל האזרחים. זו לא דמוקרטיה, אלא פגיעה בעקרונות הכבוד ההדדי והסובלנות, ועידוד ללאומיות וגזענות, שמעמיק מחלוקות בחברה, ופותח פצעים שכבר הגלידו".

בדצמבר 2012 הופסקה השחיטה הכשרה בפולין בעקבות פסיקה של בית הדין החוקתי בתביעה שהגישו פעילי זכויות בעלי חיים. טענתם היתה שהשחיטה הכשרה אינה הומאנית משום שהבהמה שנשחטת נמצאת בהכרה בזמן השחיטה - בניגוד לחוק צער בעלי חיים, שקובע כי הבהמה צריכה להיות במצב של אובדן הכרה בזמן שחיטתה.

מנגד, לצדם של הארגונים היהודיים עומדת העובדה שהחוקה בפולין גם מאפשרת חופש דת ופולחן. "כעת רשאית הקהילה היהודית בפולין או הקהילה המוסלמית להגיש תביעה לאותו בית דין חוקתי בטענה שפולין אינה מקיימת את התחייבותה החוקתית לדאוג לחופש דת ופולחן בתחומיה", הסביר חגי הכהן מתחנת הרדיו “קול פולין”.

המאבק הנוכחי החל לאחר שביום שישי האחרון דחה הפרלמנט הפולני את הצעת החוק של הממשלה, שנועדה להסדיר את המשך השחיטה הכשרה במדינה. לצד האופוזיציה, רבים מחברי מפלגת השלטון הצביעו נגד החוק שיזמה הממשלה, והכשילו את מאמציו של דונלד טוסק להעביר את החוק. שר החקלאות הפולני, סטניסלב קלמבה, שתומך בהתרת השחיטה הכשרה, אמר: "דעתי ברורה. כדי לשמר מסורות, מנהגים, תרבות, החוק הזה חייב להתקבל, ולקבוע ששחיטה היא חלק מהזכות לפולחן דתי".

השחיטה הכשרה מכשירה בעלי חיים כשרים לאכילה בהתאם להלכות השחיטה. בשר של בעל חיים שנשחט לא על פי ההלכה אסור לאכילה לפי היהדות. מתנגדי השחיטה הכשרה טוענים כי התהליך אכזרי וגורם כאב לבעלי החיים, אשר מנוגד לחוקים להגנה על בעלי החיים. ואולם, רוב מדינות אירופה, בהן חיים כ-95% מהאוכלוסיה היהודית ביבשת, מתירות שחיטה כשרה בתנאים מסויימים, ובכללן בריטניה, גרמניה, הונגריה וספרד. במדינות אחרות, בהן בלגיה, נורבגיה, שבדיה ושווייץ נאסרה השחיטה הכשרה.

במדינות אחרות יש יוזמות להגבלת השחיטה הכשרה או הגבלות על התנאים לעריכתה, כמו שקורה בהולנד ובצרפת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ