רוסיה עורכת את התרגיל הצבאי הגדול ביותר מאז נפילת ברית המועצות

עשרות אלפי חיילים ואלפי טנקים נפרשו בתצוגת עוצמה רוסית שלא נראתה כבר שנים רבות. לפי הערכות, מדובר בעיקר באיתות לשתי שכנותיה, יפן וסין

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין צפה אתמול (שלישי) בתרגיל הגדול ביותר שערך הצבא הרוסי מאז תום התקופה הסובייטית. בתרגיל, שהחל ביום שישי ונערך בסיביר ובמזרח הרחוק הרוסי, השתתפו 160,000 חיילים וכ-5,000 טנקים, עשרות מספינות הצי באוקיינוס הקט ו-130 מטוסי קרב, והוא יימשך עד סוף השבוע. אחדים מהתמרונים נערכו באי סחלין, שאליו הועברו אלפי חיילים דרך הים והאוויר.

סגן שר ההגנה אנטולי אנטונוב אמר אתמול לנספחים זרים כי התרגיל היה חלק מאימוני הקרב הרגילים, וכי לא נועד נגד מדינה כלשהי. אולם, פרשנים אחדים סבורים כי הפגנת הכוח הזאת הייתה מכוונת נגד שכנותיה באזור, סין ויפן.

קונסטנטין סיבקוב, לשעבר קצין במטה הכללי של הצבא הרוסי, אמר ליומון "נזאוויסימאיה גאזטה" כי סחלין נכלל בתמרונים כדי לערוך הדמיה של התקפה היפותטית מצד יפן וארצות הברית.

צילום: אי-פי
צילום: אי–פי
צילום: אי–פי
צילום: אי–פי
צילום: אי–פי
צילום: אי-פי
צילום: אי–פי
צילום: אי-אף-פי
צילום: אי-פי

בין רוסיה ובין יפן סכסוך רב שנים על קבוצת איים באוקיינוס השקט, שרוסיה מכנה “האיים הקוריליים”, ויפן - “הטריטוריות הצפוניות”. האיים שוכנים ליד הקצה הצפוני-מזרחי של האי היפני הוקאידו, ונכבשו על ידי הסובייטים בסוף מלחמת העולם השנייה. הים מסביבם שופע דגים, וסבורים כי יש בו גם מאגרי נפט וגז עשירים.

אנטונוב אמר שרוסיה הודיעה לשכנותיה על התרגיל לפני תחילתו, ובעיקר מסרה מידע מפורט לסין, בהתאם להסכם מ-1991 המחייב את שתי המדינות למסור זו לזו מידע על פעולות צבאיות לאורך הגבול ביניהן, שאורכו 4,300 קילומטר.

ההסכם נחתם אחרי קריסת ברית המועצות והביא להידוק הקשרים המדיניים, הכלכליים והצבאיים בין שתי המדינות. רוסיה סיפקה נשק מתוחכם לסין, ושתי השכנות עורכות מפעם לפעם תמרונים צבאיים משותפים. האחרון שבהם נערך בים יפן בתחילת החודש.

עם זאת, למרות שיתוף הפעולה הצבאי והקשרים הכלכליים ההדוקים, רבים ברוסיה חשים אי-נוחות לנוכח עוצמתה הגוברת של סין, וחוששים שמא היחלשותו היחסית של הצבא הרוסי עלולה לפתות את סין לרצות להשתלט על שטחים רוסיים במזרח הרחוק.

במשך מאות שנים היו סכסוכים טריטוריאליים בין שתי המדינות. ב-1969 אפילו התחוללה מלחמת גבול קצרה ביניהן. ב-2004 הן חתמו על הסכם גבול חדש, שלפיו רוסיה ויתרה על השליטה על כמה איים בנהר אמור. רבים בשטחים הרוסיים במזרח הרחוק, המאוכלסים בדלילות, חוששים שמא הוויתורים יגבירו את התיאבון הסיני.

הפרשן הצבאי העצמאי אלכסנדר חרמצ’יכין אמר שהתמרון הענק באזורים לאורך הגבול עם סין נועד בבירור להרתיע את בייג’ינג מטיפוח שאיפות התפשטות. "אין ספק שהחלק הקרקעי של התמרון מכוון לסין, והחלק הימי שנערך באיים מכוון לעיניה של יפן", הדגיש.

התמרונים הם חלק מהמאמצים להגביר את ניידות הצבא ואת מוכנותו לקרב, אחרי שנים של הידרדרות בעקבות קריסת ברית המועצות, והם עולים בהרבה על תמרונים קודמים גם במספר המשתתפים בהם וגם בגודל השטחים שבהם הם נערכים.

מאחר שחלקים מהתמרונים נערכו באזורי זמן שונים, יחידות צבא התפרסו במרחק של אלפי קילומטרים מבסיסיהן. צנחנים הוטסו במטוסי תובלה ארוכי-טווח, ואחדות מהיחידות הובאו לסחלין בלוויית ספינות צי ומטוסי קרב.

בעקבות המלחמה בגיאורגיה ב-2008, שבה התגלו ליקויים רבים בצבא הרוסי על אף הניצחון המהיר, החל הקרמלין לבצע רפורמה במטרה להפוך את הצבא לכוח לוחם מודרני וזריז. הממשלה חשפה גם תוכנית, שלפיה יוקצו עד 2020 יותר מ-20 טריליון רובלים (יותר מ-615 מיליארד דולר) לחימוש הצבא בנשק חדיש.

ואולם, פרשנים צבאיים מזהירים כי התוכנית הוכנה בצורה גרועה ועלולה לא להספיק למנוע את הידרדרות הצבא. חרצ'מיכין סיכם: “היא אינה מספקת”.

5,000 טנקים משתתפים בתרגיל של צבא רוסיהצילום: אי–פי
צי האוקיינוס השקט של רוסיה בדרך לאי סחליןצילום: אי-אף-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ