הוותיקאן מבטיח מחילה לעוקבים אחרי האפיפיור בטוויטר

מתן "שטר מחילה" המקצר את הדרך לגן העדן הוא מסורת מימי הביניים, שהותאמה לעידן הדיגיטלי לרגל התחברות הוותיקאן לרשתות החברתיות

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן

בניסיון נוסף להיות מודרני, הוותיקאן מבטיח "שטר מחילה" למי שעוקב אחרי האפיפיור בדף הטוויטר שלו. הקתולים מאמינים כי "שטרות המחילה" מקצרים את תקופת השהייה של נשמות המתים בכור המצרף, מקום שבו הנשמות מתנקות לפני שהן מורשות להיכנס לגן העדן.

הנוהג של הוותיקאן לחלק שטרות מחילה נודע לשמצה בימי הביניים, כאשר אנשי כמורה מכרו אותם למאמינים במחירים מופקעים, והוא היה אחת הטענות המרכזיות של הרפורמטור מרטין לותר נגד הכנסייה הקתולית. כעת, במאה ה-21, חוזר שטר המחילה לכותרות.

בכיר בוותיקאן הזהיר את הגולשים הקתולים שהמחילות מותנות באמונה, ושכמה קליקים בעכבר לא יקרבו אותם לגן העדן. "לא תוכל לקבל שטר מחילה כמו קפה ממכונה אוטומטית", אמר לעיתון האיטלקי "קוריירה דלה סרה" הארכיבישוף קלאודיו מריה צ'לי, ראש המועצה האפיפיורית לתקשורת חברתית.

האפיפיור פרנסיסקוס מופיע בפני קהל בתחילת החודשצילום: אי–פי

בימים אלו מעניק הוותיקאן שטרות מחילה בתמורה לפעילויות בעלת משמעות דתית, כמו טיפוס על המדרגות הקדושות ברומא. הקתולים מאמינים שישו טיפס במדרגות אלה לפני משפטו, וכי הן הועברו לעיר מביתו של נציב יהודה הרומי פונטיוס פילאטוס. בתמורה לטיפוס במדרגות הקדושות הוותיקאן מוחל על שבע שנים מתקופת השהייה בכור המצרף.

כעת ניתן לזכות בשטר מחילה גם אם משתתפים ביום הנוער הקתולי, שמתקיים השנה בריו דה ז'ניירו ומתחיל ב-22 ביולי. בדאגה למאמינים שלא יכולים לממן טיסה לברזיל, בית הדין הגבוה לחסד של הוותיקאן, שעוסק בכפרת עוונות, קבע כי גם מי שעוקב אחר הטקסים ותרגילי האמונה שנמשכים שבוע, בטלוויזיה, ברדיו וברשתות התקשורת החברתיות, יזכה למחילה המיוחלת.

גורם בוותיקאן אישר שההצהרה על מתן השטרות מתייחסת גם אל שבעה מיליון המאמינים שעוקבים אחר הציוצים של האפיפיור פרנסיסקוס והוסיף: "עליכם לעקוב אחרי האירועים בשידור חי. לא תוכלו לקבל מחילה רק מצ'ט באינטרנט".

בית הדין הוסיף שהמחילה מותנית בווידוי המאמין, כמנהג הקתולים, וכי עליו "באמת להרגיש חרטה וצער". כמו כן על העוקבים אחר יום הנוער הקתולי בריו "להתפלל בדבקות" במקביל לצפייה באירועים.

בנוסף לחשבון הטוויטר הפופולרי של האפיפיור, הוותיקאן השיק גם פורטל חדשות, עמוד פייסבוק ופינטרסט. "מה שבאמת חשוב הוא שהציוצים של האפיפיור מברזיל ותמונות מיום הנוער שמועלות לפינטרסט משרים אמונה כנה בלבבות כולם", הוסיף הארכיבישוף צ'לי.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ