לאו היקמן, גרדיאן

ארכיאולוגים בפולין גילו ארבעה "קברי ערפדים" באתר בנייה בעיר גליויצ'ה בדרום פולין. ארכיאולוגים אשר בחנו את הקברים הסיקו, על סמך העובדה שהגולגלות הונחו לרגלי השלדים, שהקברים היו שייכים לאנשים שנחשדו כערפדים. לפי החוקרים, צורת הקבורה החריגה היא תוצאה של טקס דתי שנועד למנוע מהערפד לשוב ולרדוף את החיים.

ד"ר יאסק פיארזק, הארכיאולוג האחראי על החפירות, דיווח לעיתון מקומי כי יהיה קשה לאמוד את תקופת הקבורה המדויקת, אך הוא מעריך שהקברים באתר הם מהמאה ה-16. לטענת הארכיאולוגים, היעדר פריטים אישיים או תכשיטים בקברים מהווה רמז נוסף לקבורת ערפדים.

קבר הערפדים בפולין הינו עוד אחד בשורה של תגליות דומות באירופה. אשתקד, ארכיאולוגים בבולגריה מצאו שני קברים מימי הביניים ונדהמו לגלות כי בבית החזה של השלדים נעוצים מוטות ברזל. לדברי בוזהידאר דמיטרוב, מנהל המוזאון להיסטוריה לאומית בסופיה, כ-100 שלדים דומים נמצאו בבולגריה. הוא הוסיף כי ישנן קבורות דומות ברחבי הבלקן, שם הפחד מערפדים היה חזק יותר מאזורים אחרים. צפו בסרטון מאתר הקבורה

לדברי ד"ר טים ביזלי-מוריי, מרצה בכיר בבית הספר ללימודים סלביים ומזרח אירופיים בקולג' האוניברסיטאי של לונדון, האגדה על הערפדים נולדה בתרבויות הקדומות של יוון ומצרים. לדבריו, בתקופה הטרום נוצרית, התפשט המיתוס האפל לאזור הבלקן ולמזרח אירופה. "בתרבות הסלאבית מאמינים ברוחות, ובפולקלור הרומני קיימות דמוית הערפדים סטריגוי ומורוי". החוקר הוסיף כי אגדות דומות, בהן ציפורים או ינשופים עטים על הקורבן וניזונים ממנו, קיימות ברחבי העולם.

למרות שאגדות על ערפדים קיימות רק בתרבויות מסוימות, הפחד מאנשים שקמים לתחייה היה נפוץ יותר. ב-2008, ארכאולוגים בצ'כיה גילו קברים בני 4,000 שנה, והופתעו לגלות כי על ראשו ובית החזה של השלד הונחו אבנים כבדות. "כיום אנו מגדירים שרידים כאלה כתוצאה של אמונה בערפדים", אמר בזמנו לעיתונאים רדקו סדלאסק, מנהל מוזאון מערב בוהמיה, אך "אנשים בני זמנו של הקבור פשוט חששו כי הוא יקום מהקבר ויחזור לעולם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ