בריטניה אישרה נישואים חד-מיניים

המלכה אליזבת חתמה על החוק שאושר השבוע בפרלמנט, בתום חודשים של מחלוקת. הומואים ולסביות יוכלו להתחתן באנגליה ובוויילס מהקיץ הבא

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

המלכה אליזבת' חתמה היום (רביעי) על הצעת החוק המתירה נישואים חד-מיניים בבריטניה, יומיים לאחר שהצעת החוק אושרה בפרלמנט. האישור המלכותי היה צעד רשמי בלבד, אך הוא החותם האחרון שסולל את הדרך לנישואים חד מיניים באנגליה ובוויילס החל בקיץ 2014. הצעת החוק תאפשר לזוגות חד־מיניים להתחתן בטקסים אזרחיים או דתיים. היא גם תתיר לזוגות שבאו בעבר בברית אזרחית - ונושאים בזכויות הזהות לאלו של זוגות נשואים - לשנות את הסטטוס לזוג נשוי.

“זה רגע היסטורי שישפיע על חייהם של אנשים רבים”, אמרה השרה לענייני שוויון, מריה מילר. “אני שמחה שגרמנו לכך לקרות, ומחכה בציפיה לחתונה הראשונה בקיץ הבא”. רבים מחברי הפרלמנט באו להצבעה השבוע כשהם עונדים פרחים ורודים. עם זאת, ההודעה על החתימה התקבלה באדישות יחסית, בוודאי בהשוואה להפגנות הענק שנערכו בצרפת לפני שאושרו בה נישואים חד מיניים. היו כמובן פוליטיקאים ומנהיגים דתיים שהתנגדו להצעת החוק, אבל האופוזיציה לא הציגה התנגדות משמעותית, בין השאר בשל התמיכה הציבורית הנרחבת בנישואים חד־מיניים ותמיכתן של שלוש מפלגות גדולות. ראש הממשלה דיוויד קמרון, העומד בראש המפלגה השמרנית, היה זה שהציע את החקיקה בינואר.

נראה כי הציבור בבריטניה ראה את החקיקה בנושא כמשהו מובן מאליו. הדבר יכול להצביע אולי כיצד התפתחה בריטניה בעשורים האחרונים לאומה הרבה יותר קוסמופוליטית וליברלית מהדימוי הנוקשה שמשויך לה בדרך כלל. גם אתרי החדשות המובילים כמעט שלא דיווחו אתמול על אישור ההצעה. “האופוזיציה כללה רק מספר קטן של אנשים מאוד אדוקים בדעותיהם”, אומר סטיבן פילדינג, מומחה למדע המדינה מאוניברסיטת נוטינגהאם. “ההתנגדות היתה רק בקרב המושבים האחוריים של המפלגה השמרנית, לא בכל הספקטרום הפוליטי. זה היה משהו שזמנו הגיע. להתנגד לכך נראה קצת מוזר”. בחודש פברואר, עברה הצעת החוק בבית התחתון של הפרלמנט ברוב של 400 חברים מול 175, ובתחילת השבוע אושרה גם בבית הלורדים.

אוטובוס של תומכים בהצעת החוק ליד בתי הפרלמנט, שלשום

אולם מתנגדי הצעת החוק האשימו את הממשלה שקידמה את החוק באמצעות "בולדוזרים", כדי לזרז את העברתו. חבר הפרלמנט השמרן סיר ג'ראלד הווארת, שהתנגד להצעה, אמר כי "מדהים שהצעת חוק שאין לה שום בסיס, שרוב השמרנים התנגדו לה, קודמה באופן אגרסיבי בשני הבתים. אני חושב שהממשלה צריכה לחשוב בזהירות רבה אם היא מעוניינת בתמיכת הפלגים הללו. פגיעה בחלקים נרחבים של המפלגה השמרנית היא צעד לא חכם".

אולם הקואליציה לנישואים בבריטניה, קבוצה שהובילה את ההתנגדות להצעת החוק, עשויה להפוך כעת מגוף שפעל למען מטרה יחידה לאחת מקבוצות הלובי החזקות במדינה. 700 אלף בני אדם חתמו על עצומה של הארגון, בהתנגדות לנישואים חד מיניים. מנהיגיה טוענים כי צברו השפעה נרחבת, שתאפשר להם להיות כוח משמעותי בבחירות 2015.

בריטניה תהיה המדינה העשירית באירופה וה-16 בעולם המכירה בנישואי הומואים ולסביות. לפני חודשיים אישרה צרפת הצעת חוק המאפשרת נישואים בין בני אותו מין ומקנה לזוגות הומוסקסואלים את הזכות לאמץ ילדים. החוק נחשב לרפורמה החברתית החשובה הראשונה של הנשיא פרנסואה הולנד, ולאחת התוכניות החברתיות המשמעותיות במדינה מאז בוטל בה עונש המוות ב-1981. בחודשים שלפני אישור ההצעה התעוררו מחאות קשות נגד הצעת החוק, אותן הובילו בין השאר אנשי דת.

בארה"ב, נישואים חד מיניים חוקיים ב-12 מדינות ובמחוז קולומביה. בחודש שעבר פסל בית המשפט העליון את החוק הפדרלי המגדיר נישואים כאיחוד בין גבר ואישה בלבד, ואישר בכך הטבות פדרליות לזוגות הומואים ולסביות הנישאו במדינות המאפשרות זאת. בפסיקה נוספת, החליטו השופטים מנימוקים מנהלתיים כי החוק בקליפורניה האוסר על נישואים חד-מיניים מבוטל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ