פולין בדרך לפתרון משבר השחיטה הכשרה

ראש הממשלה הפולני הורה להקים ועדה לפתרון סוגיית השחיטה הכשרה במדינה. ייתכן שהאיסור על השחיטה יבוטל כבר בתוך ימים אחדים

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

ראש ממשלת פולין, דונלד טוסק, הורה על הקמת ועדה מיוחדת למציאת פתרון למשבר השחיטה הכשרה - כך מסר ל"הארץ" מנכ"ל איגוד הארגונים היהודיים באירופה, הרב מנחם מרגולין, לאחר שקיבל הודעה ברוח זו משגריר פולין לאיחוד האירופי, מארק פראוודה. בראש הוועדה יעמוד שר האדמיניסטרציה הפולני, מיכאל בוני, הממונה גם על ענייני הדתות במדינה. הרב מרגולין יהיה אף הוא חבר בוועדה, שתתחיל לפעול בימים הקרובים. "כן, אני בהחלט אופטימי ובעזרת השם נגיע לפתרון הבעיה", אמר מרגולין ל"הארץ".

מרגולין סיפר עוד כי הממשל הפולני הורה ליועצים המשפטיים לבחון גם את הסוגיות המשפטיות של הנושא, ובכללן הטענה כי איסור השחיטה הכשרה מנוגד לחוקה הפולנית, האוסרת פגיעה בחופש הדת ובזכויות הפולחן של המיעוטים בפולין. שגריר פולין לאיחוד האירופי מסר למרגולין, כי "ייתכן שהאיסור על השחיטה יבוטל כבר בתוך ימים אחדים" עם קבלת חוות הדעת המשפטית בנושא.

משבר השחיטה הכשרה בפולין פרץ בשבוע שעבר, לאחר שביקשה להתיר את המשך ביצוע השחיטה הכשרה. השחיטה נאסרה בתחילת השנה, לאחר שבית המשפט הפולני קיבל עתירה של ארגונים למען זכויות בעל חיים, שטענו כי היא מנוגדת לחוק צער בעלי חיים.

"אמרתי לשגריר פולין לאיחוד האירופי כי העם היהודי לא יוכל לקבל את העובדה שיש מדינה באירופה שמכריזה על העם היהודי ועל מנהגיו כדבר פרימיטיבי ולכן מוכרח להימצא פתרון לסיפור הזה", אמר מרגולין. מרגולין השווה בין פרשת איסור השחיטה בפולין ופרשת , אשר פרצה בשנה שעברה בנסיבות דומות לאחר שבית המשפט אסר על ביצוע הטקס הדתי. "בגרמניה, חרף החלטת בית המשפט, שיצא נגד הברית, החליטה הקאנצלרית אנגלה מרקל לפעול לחקיקה, שלבסוף פתרה את הבעיה והתירה את קיום המנהג הדתי", אמר מרגולין. כעת הוא מקווה שכך ייעשה גם בפולין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ