חמישה מצוות הקוסטה קונקורדיה הורשעו בטביעתה

משפחות הקורבנות הביעו אכזבה מעונשי המאסר הקצרים שנגזרו על צוות הספינה, שעלתה על שרטון מול חופי איטליה. נמשך משפטו של רב החובל

רויטרס ואי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס ואי-פי

ארבעה מחברי הצוות של ה”קוסטה קונקורדיה” ואחד ממנהלי החברה נדונו היום (שבת) באיטליה לעונשי מאסר שונים, על חלקם בטביעת הספינה בינואר 2012 שבה נספו 32 בני אדם. עדיין לא ניתן פסק דינו של רב החובל פרנצ’סקו סקטינו.

בית המשפט בעיר גרוסטו שבטוסקנה אישר עסקת טיעון עם חמשת הנאשמים, במסגרתה הם הודו באשמת הריגה, רשלנות וגרימת טביעתה של הספינה וקיבלו עונשי מאסר של 18 עד 34 חודשים שהם עונשים קלים יחסית. את העונש החמור ביותר - מאסר של שנתיים ועשרה חודשים - קיבל מתאם מצבי החירום של הספינה, רוברטו פראניני. מנהל המלון של הספינה נדון לשנתיים ושישה חודשי מאסר ואילו שני קציני הגשר וההגאי נדונו לעונשים הקלים יותר.

אף אחד מהחמישה לא ירצה את העונש בכלא, מאחר שעונשי מאסר של פחות משנתיים מושעים, ואלה שנדונו לעונשים ארוכים יותר עלולים לערער עליהם או שעונשם יומר בעבודות שירות, כך מסרו מקורות משפטיים ברומא. “מה יחשבו בני משפחותיהם של הנספים? זה מאכזב מאוד”, אמר דניאלֶה בוצ’וליני, עורך דין מטעם המשפחות, “סקטינו הוא היחיד שעומד כעת למשפט, אבל הוא לא האשם היחיד, לדעתי”.

רב החובל סקטינו מואשם בהריגה וגרימת אובדנה של ספינתו, ה”קוסטה קונקורדיה”, כשעלתה על שרטון ליד האי ג’יליו בינואר 2012. סקטינו, בן 52, מעוניין בעסקת טיעון במטרה לקבל עונש מופחת, אם ייגזר עליו מאסר.

הקוסטה קונקורדיה לאחר שעלתה על שרטון, ינואר 2012צילום: אי-פי

עורכי דינו של סקטינו הציעו ביום רביעי לתביעה להסכים לעונש מאסר של שלוש שנים וחמישה חודשים בתמורה להודאה באשמה, לאחר שהצעה קודמת על מאסר של שלוש שנים נדחתה במאי. הוא צפוי לקבל עונש חמור הרבה יותר אם לא יוסכם על עסקת טיעון. הדיונים בעניינו אמורים להתחדש בספטמבר.

הקונקורדיה, שאורכה היה 290 מטר, היתה בשיט תענוגות של שבוע בים התיכון. היא נתקלה בשרטון משונן כשרב החובל סקטינו קירב אותה, לטענת התביעה, יותר מדי לחוף הסלעי של ג’יליו כטובה לאחד מאנשי הצוות שמשפחתו מתגוררת באי.

השרטון קרע פתח באורך 70 מ’ בגוף הספינה. מים זרמו לתוכה וגרמו לה לנטות במהירות לצד אחד עד שהיא טבעה. לאחר מכן היא נסחפה עד שנתקעה ליד הנמל הזעיר של האי. תוהו ובוהו מוחלט שרר שעה שיותר מ-4,000 הנוסעים ואנשי הצוות התפנו מהספינה הטובעת, והניצולים סיפרו שהפינוי נעשה באיחור ובצורה מרושלת. גופותיהם של שניים מההרוגים לא נמצאו מעולם.

רב החובל מואשם שנטש את הספינה לפני שניצלו כל הנוסעים ואנשי הצוות. הפקודה הזועמת שקיבל בטלפון ממשמר החופים “תחזור לספינה, לעזאזל!” הפכה למטבע לשון באיטליה אחרי התאונה. הוא מכחיש את האשמות וטוען שהסלע לא הופיע במפות הניווט. פרקליטיו טוענים שהוא מנע אסון גדול יותר כשהפנה את הספינה שאורכה היה 290 מ’ למים רדודים אחרי שנפגעה, וכי הושלך מהספינה בשל זווית הנטייה שלה. הספינה עדיין שקועה למחצה בים ליד החוף הציורי.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ