מלך בלגיה אלברט השני מסר את הכתר לבנו פיליפ

המלך, שהכריז על פרישתו החודש, העביר את הסמכויות בטקס רשמי; על החגיגות מעיבה שערוריה במרכזה אשה הטוענת שהיא בתו של המלך מחוץ לנישואים

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

מלך בלגיה אלברט השני העביר היום (ראשון) את הכתר לבנו פיליפ לאחר 20 שנות מלוכה. אלברט בן ה-79 הודיע במפתיע לפני שלושה שבועות על כוונתו לוותר על הכס לטובת בנו, שיהיה למלך השביעי של המדינה מאז קיבלה את עצמאותה ב-1830. בנאומו האחרון כמלך, אמר אלברט כי בלגיה צריכה להיות “מקור של השראה עבור אירופה”, והביע תקווה שהמדינה המפולגת על ידי דוברי פלמית וצרפתית תישאר מאוחדת.

בטקס החתימה על העברת הסמכויות בארמון, שנערך בנוכחות ראש הממשלה אליו די-רופו, אמר אלברט השני לבנו: “יש לך את כל היכולות הרגשיות והאינטלקטואליות לשרת את מדינתנו היטב”. הוא הודה לרעייתו, פאולה, על התמיכה שהעניקה לו לאורך השנים. בהמשך הושבע פיליפ בפרלמנט הבלגי בבריסל, וחזר בהולנדית, צרפתית וגרמנית על שבועתו. 

משפחת המלוכה על מרפסת הארמוןצילום: אי-אף-פי

פיליפ בן ה-53, אב לארבעה ילדים, הוא טייס בחיל האוויר שלמד באוניברסיטאות אוקספורד וסטנפורד ועמד בראש משלחות סחר בלגיות למדינות שונות. עם תום הטקסים הרשמיים, יצאו בני משפחת המלוכה למרפסת ארמון המלוכה ונופפו לקהל הרב שנאסף במקום.

מי שלא היתה ברשימת המי והמי שהוזמנו לאירועים החגיגיים היא דלפין בואל, אמנית בת 45 הטוענת שהיא בתו מחוץ לנישואים של המלך אלברט. הפרשה עלתה לראשונה לפני יותר מעשור, והיא שבה לאחרונה לכותרות כשהגיעה לבית המשפט בבריסל. ארמון המלוכה מעולם לא הכחיש את הידיעה, אבל גם לא אישר אותה. “זהו עניין פרטי ואין לנו מה לומר בנושא”, ציין דובר הארמון ברונו נווה. 

המלך פיליפ והמלכה מתילדהצילום: אי-אף-פי

אף שבתולדות בית המלוכה הבלגי לא היו חסרים שלדים בארון, אין ספק שהפרשה מביכה את משפחת המלוכה, המתקשה להגיב עד כה לטענותיה של בואל. “הם פשוט משותקים”, אומר מריו דנילס, סופר בלגי שחשף בספר שכתב ב־1999 בפעם הראשונה שלאלברט השני יש ילד מחוץ לנישואים, שנולד לו ב־1968 מקשר עם פילגשו, בת למשפחה אריסטוקרטית. “אין להם מושג מה לעשות, אם מעמידים מצלמה לפניהם, הם מתחילים לגמגם”, אמר.

בואל, הטוענת שהיא פרי אותו קשר, הפכה באחרונה את המערכה הדיסקרטיות להכרה במעמדה למסע ציבורי גלוי, ופתחה בחודש שעבר במאבק משפטי בדרישה להוכחת הקשר באמצעות בדיקת דנ”א. כאמנית במקצועה, היא אף הפכה את עבודותיה לכלי במאבקה. פסל ניאון שיצרה לווה בכתובת “פרי אהבה”, שתי מילים המופרדות בלב אדום, ומעליו התנוסס כתר מלכות צהוב. כתבה על חילופי השלטון בבלגיה:

בשורה של ריאיונות שהעניקה לתקשורת הבלגית והצרפתית, חזרה בואל ואמרה שאין לה כל תביעה להונו של המלך, ושהיא רק מחפשת מזור לצלקות שנגרמו לה בעשרות השנים של התכחשות. “אני עצובה ביותר, אבל אני מאמינה שקשר דם יכול לחולל פלאים”, אמרה בחודש שעבר.

עורך דינה של בואל, אלן דה ניונג, סירב להתייחס להליכים המשפטיים, אך ציין שוויתורו של אלברט על הכתר אמור לסייע להסיר מכשול עיקרי. “עם פרישתו, תוסר חסינותו והוא יהיה אזרח ככל האזרחים”, אמר.

אלברט ופיליפ בעת החתימה על העברת הכתרצילום: רויטרס

בניגוד לרוב בתי המלוכה באירופה, לבית המלוכה של בלגיה יש עדיין סמכות פוליטית, קטנה אמנם אבל מכרעת. בנוסף לתפקידיו הטקסיים - גזירת סרטים ועריכת קבלות פנים, מילא אלברט השני תפקיד חשוב בהתרת הסבך הפוליטי שנוצר בעקבות תוצאות הבחירות ב־2010, שבעטיין נותרה בלגיה בלי ממשלה במשך 500 ימים.

אלברט השני, הנוטה להתערבב בלא קושי בקרב בני עמו, עמל רבות במשך 20 שנות מלכותו לצמצום הפערים בין האזורים הדוברים פלמית בצפון לאזורים הפרנקופונים בדרום. חלק גדול מהפלמים רואים עדיין את בית המלוכה כמוסד זר להם, הפונה בעיקר לקהילה דוברת הצרפתית, אבל מעטים מאוד מהם נוטרים לו טינה כלשהי. פיליפ מדבר פלמית וצרפתית באותה מידה, אולם נראה שאופיו המאופק והעוקצני יקשה על תפקידו כמגשר.

ילדיו של פיליפ בטקס ההשבעה בפרלמנטצילום: רויטרס

המלך אלברט לא התייחס ישירות לשאלת אבהותו לדלפין בואל, אבל בנאום שנשא ב־1999, זמן קצר אחרי צאת ספרו של דנילס, הוא דיבר על “משבר” בחיי נישואין, הערה שהתפרשה בציבור כהודאה בשתיקה בקשרים מחוץ לנישואים. אלברט ואישתו פאולה, בת אצולה איטלקייה שסלדה ממזג האוויר הגשום של בלגיה, חיו שנים רבות בנפרד. עם הזמן שיקמו את יחסיהם ובאחרונה הם מופיעים יחד בפומבי.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ