סערה בצרפת: חבר פרלמנט הצדיק לכאורה את רצח הצוענים בשואה

ז'יל בורדולקס מצא את עצמו בוויכוח סוער עם צוענים שהחנו קרוואנים בשטח פרטי. הצוענים עקצו אותו ואז סינן לעברם בורדולה אמירה בוטה במיוחד

אנז'ליק כריסאפיס, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנז'ליק כריסאפיס, גרדיאן

חבר הפרלמנט הצרפתי ז'יל בורדולקס נמצא על סף סילוק ממפלגת המרכז (UDI) בעקבות התבטאות גזענית שהשמיע לכאורה נגד צוענים. "אולי היטלר לא הרג מספיק מכם", סינן בורדולקס במהלך מפגש עם קבוצה של צוענים שהחנו את הקרוואנים שלהם בשדה הנמצא בבעלות המדינה.

העיתון המקומי "קורייר דה ל'אואסט" דיווח כי במהלך המפגש המתוח דרש בורדולקס, המכהן גם כראש העיר שולה שבמערב צרפת, לעזוב את השדה ואלה האשימו אותו בגזענות. חלקם אף הצדיעו לעברו במועל יד. "אתה יודע להתבטא טוב יותר מניקולא סרקוזי", עקץ אחד הנוכחים את בורדולקס וזה ענה כי הוא פועל בהתאם לחוק.

חילופי הדברים נמשכו, ואז לטענתו של העיתון סינן בורדולקס לעבר הנוכחים את האמירה הגזענית. בורדולקס, בן 53, הכחיש שאמר את הדברים, אך העיתון מיהר לפרסם הקלטה באתר האינטרנט שלו. אלא שבורדולה לא נכנע ואמר כי הוא קורבן של "עריכה שערורייתית" וכי בכוונתו להגיש נגד העיתון תביעת דיבה. בסרטון - בורדולקס מנסה להסביר את דבריו (צרפתית, עיקרי דבריו בתחתית הכתבה)

בינתיים, כבר הוגש נגד בורדולקס כתב תביעה על כך שתמך לכאורה בפשעים נגד האנושות ועל כך שהוא תומך ברצח כ-200,000 צוענים במהלך מלחמת העולם השנייה. שר הפנים הצרפתי, מנואל ואלה, אמר כי הוא מקווה שבורדולקס יספוג עונש חמור וכי "לא ניתן לסבול מצב שבו ראש עיר משתמש בביטויים נאציים".

בצרפת חיה אחת מקהילות הצוענים הגדולות באירופה והיא מונה על פי ההערכות כ-350,000 אלף בני אדם. בשבועות האחרונים הזהירו ארגוני זכויות אדם על הסלמה ביחסים העדינים ממילא בין הצרפתים לבין הצוענים. זאת, אחרי שכמה פוליטיקאים ימנים התלוננו על כך שהצוענים נוהגים להחנות הקרוואנים שלהם בצורה לא חוקית תוך שהם משתמשים בשפה בוטה ופרובוקטיבית.

מנהיג UDI, ז'אן לואי בורלו, אמר כי מפלגתו מתכוונת לדון בהדחת בורדולקס כבר בימים הקרובים. בורדולקס ניסה להסביר את דבריו בראיון לרשת Itele ואמר: "יש לשים את הדברים בהקשרם. היו מולי 30 או 40 צוענים שהצדיעו במועל יד, נאצים, לא צוענים. בשלב זה אני אמרתי משהו בסגנון – חבורת אימבצילים, היטלר היה הורג אותם מיד. העיתונאי, שלא היה קרוב אלי, ניגש אלי ברגע זה ואמר לי 'היטלר לא הרג מספיק'. אני פשוט חזרתי על דבריו בשאלה 'מה זאת אומרת, היטלר לא הרג מספיק?'.

קבוצת צוענים בני רומה שגורשה ב-2010 מצרפתצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ