בית דין אירופי: לתביעה של רוסיה נגד מיכאיל חודורקובסקי יש בסיס משפטי

השופטים דחו את טענת איל ההון הכלוא לפיה משפטו הוא תוצאה של רדיפה פוליטית. עם זאת נקבע כי בהליך המשפטי ובהרשעה נפלו פגמים

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

בית הדין האירופי לזכויות אדם בשטרסבורג פסק בצהריים (חמישי) כי לטענותיה המשפטיות של רוסיה נגד איל ההון מיכאיל חודורקובסקי ועמיתו פלאטון לבדב יש בסיס משפטי, וזאת בניגוד לטענות לפיהן מקורו של המשפט שהתקיים לשניים ברדיפה פוליטית. עם זאת, השופטים קבעו כי המשפט שהתקיים ב-2005 לחודורקובסקי ולבדב היה "לא הוגן" וכי ההחלטה לשלוח אותם לבית סוהר בסיביר "אינו מוצדק".

חודורקובסקי, בעליו לשעבר של תאגיד הנפט "יוקוס" ואחד ממבקריו הקולניים ביותר של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, נעצר לפני עשר שנים, וכמו לבדב נידון ל-13 שנות מאסר בגין העלמות מס והלבנת הון בהיקף של מיליוני דולרים.

"לסעיפי האישום יש בסיס איתן, אך הליך השימוע שהתקיים לשניים היה לא הוגן. גם שליחתם לרצות את העונש במושבת עונשין מרוחקת אינה מוצדקת", כתבו השופטים בפסיקתם והורו לרוסיה לפצות את חודורקובסקי בעשרת אלפים אירו בגין הנזקים שנגרמו לו. לשני הצדדים ניתנו שלושה חודשים להגיש ערעור. יצויין כי ב-2011 פסק אותו בית דין כי חודורקובסקי לא הצליחו להוכיח שההאשמות נגדו מונעות פוליטית.

בדצמבר שעבר הומתק עונשם של חודורקובסקי ולבדב בשנתיים והם צפויים להשתחרר לחופשי באוקטובר 2014. תנועת המחאה נגד הקרמלין רואה במשפט שהתקיים לשניים כחיסול פוליטי, ומתייחסת באותו אופן גם לשורה של משפטים אחרים שנערכו לבעלי הון ואוליגרכים רוסים התומכים באופוזיציה.

13 מהמורשעים הללו כבר שוחררו במסגרת מחנינה שהעניקו שלטונות רוסיה, כחלק מניסיונות הקרמלין לבצע תיקונים במערכת המשפט. עם זאת, בעלי ההון ששוחררו הם אנשים שהסכימו לשלם פיצויים למדינה. חודורקובסקי, שהורשע ב-2010 בפרשה נוספת, אינו נכלל בקבוצה זו.

חודורקובסקי, בן 50, אחד האוליגרכים הצעירים ביותר ברוסיה בנה את הונו בימים שאחרי קריסת בריה"מ. במהלך פיננסי מבריק הוא רכש את ענקית הנפט יוקוס וב-2003 היה לאיש העשיר באירופה. הונו הוערך אז ב-15.7 מיליארד דולר. יחד עם חודורקובסקי נרדפו לאורך העשור שעבר גם כמה משותפיו ביוקוס והחברה עצמה הולאמה. לפני כשנה קבע גוף בוררות בינלאומי הורה לממשלת רוסיה לפצות משקיעים בגין הפסדים שספגו בעקבות הלאמתה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ