זעם בצרפת: קרלה ברוני הוציאה מאות אלפי אירו מכספי ציבור להקמת אתר אישי

עשרות אלפים חתמו על עצומה הדורשת להשיב לציבור 410 אלף אירו ששימשו לפי דו"ח רשמי לבניית אתר האינטרנט. "זו קסטסטרופה קיברנטית", מחו

רוני בר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני בר

הגברת הראשונה לשעבר של צרפת, קרלה ברוני סרקוזי, ספגה לא אחת ביקורת ציבורית בשל בזבנות יתר במהלך כהונתו של ניקולא סרקוזי כנשיא. אך גם היום, יותר משנה לאחר שבני הזוג עזבו את ארמון האליזה, השערוריות ממשיכות לרדוף אותה. עשרות אלפי צרפתים חתמו בימים האחרונים על עצומה הקוראת לברוני להחזיר לציבור 410 אלף אירו - סכום עתק שנלקח מקופת המדינה לטובת בניית אתר אינטרנט המקדם אותה ואת פועלה.

הדו"ח שהצית את הלהבות התפרסם ב-15 ביולי על ידי הגוף המשפטי המוסמך על עריכת ביקורת כלכלית בגופי ממשלה ובגופים פרטיים הנהנים ממימון ציבורי. הדו"ח פירט את הוצאות הנשיאות בתקופת שלטונו של סרקוזי. תחת הקטגוריה "הוצאות תקשורת שונות" נכתב כי האתר, http://www.carlabrunisarkozy.org, עלה למשלם המסים 330 אלף אירו בשנת 2011, ו-80 אלף אירו בשנת 2012.

האתר השנוי במחלוקת הוא חלון הראווה של "קרן קרלה ברוני סרקוזי", המעניקה מלגות לימודים ומסייעת בגישה לאומנויות בקרב אוכלוסיות קשות יום. מטרה נעלה - ייתכן, אך אישית, ולא ציבורית. עיתונאים ובלוגרים שבחנו את האתר מקרוב טוענים שבבסיסו מודלים קיימים של תוכנת Wordpress, ולכן לא היה צורך בפיתוח ארוך או בתשלום על עיצוב מקורי. הם העריכו את עלות הקמת האתר ותשלום על תוכנו ב-4,000 עד 10,000 אירו לכל היותר וכינו את הפרויקט כולו קטסטרופה קיברנטית. 

אתר האינטרנט של קרן קרלה ברוני סרקוזיצילום: צילום מסך

"בזמן שכולנו נדרשים להדק את החגורה, איך נוכל לקבל שהגברת הראשונה מנצלת את מעמדה למימון פרויקטים פרטיים?", נכתב באתר החדשות האקטיביסטי Mediapart.  הכותבים קראו לציבור לחתום על עצומה הדורשת מברוני להשיב את הכסף לציבור, ולתרום אותו לאגודות מוכרות, המסייעות למעוטי יכולת. "הסכום שהועבר אל הפרויקט הוא עצום, אך לא זאת בלבד. את האתר הזה יכול היה ליצור כל אדם תמורת פחות מ-10,000 אירו". יותר מ-60 אלף כבר נענו לקריאה של מדיה-פארט וחתמו על העצומה.

זוהי לא הפעם הראשונה שמחיר קידומה האישי של קרלה ברוני סרקוזי עולה לכותרות בצרפת. בחודש מאי פורסם כי ברוני שכרה צוות בן שמונה אנשים לתפעול האתר שלה בזמן כהונתו של בעלה כנשיא. המשכורות ששולמו לחברי הצוות מדי חודש עלו למשלמי המסים יותר מ-36 אלף אירו. לעומתה, ואלרי טרירווילר, הגברת הראשונה הצרפתית הנוכחית, שכרה חמישה אנשים שזוכים למשכורות בשווי 19 אלף אירו.

מקרן קרלה ברוני סרקוזי נמסר לעיתון לה-פיגרו כי בתקופת כהונתו של סרקוזי, כתובת האינטרנט המדוברת שלחה את הגולש לשלושה אתרים שונים. שניים מהם, כך נטען, הוקדשו לפועלה של ברוני כגברת הראשונה של צרפת. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ