המל"טים הישראלים שיוצרים שערוריה בפולין

על רקע הצעה לחזק את חיל האוויר במדינה, שירותי הביון מאשימים את סגן שר הביטחון בהעדפת רכש צבאי מישראל. נשלל ממנו ההיתר לעיין במסמכים סודיים

רומן פריסטר, ורשה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רומן פריסטר, ורשה

שירותי הביון של פולין מאשימים את סגן שר הביטחון, גנרל ואָלדֶמקר סקשיפצ'אק, בהעדפת רכש צבאי מישראל וכן בקיום קשרים אישיים הדוקים עם מנכ”ל רפא”ל ידידיה יערי. זאת, על רקע תוכנית להפעיל מערך מל”טים נרחב בחיל האוויר הפולני, שיתבסס בחלקו על כלי טיס מתוצרת ישראל.

השירותים החשאיים אף ביקשו מהתביעה הצבאית לפתוח בחקירה נגד סגן השר, ובינתיים נשלל ממנו היתר המתיר עיון במסמכים הסודיים ביותר של הצבא הפולני. בלי היתר כזה אין אפשרות לטפל ברכישת ציוד חדש לצבא, תחום שהגנרל אחראי לו, והוא פועל בינתיים על סמך אישור זמני שהעניק לו אישית שר הביטחון.

על פי דיווח בימים האחרונים בעיתון "זֶ'צ'פוֹספוֹליטָה"', הגנרל סקשיפצ'אק לא התכחש להיכרות קרובה עם ראשי התעשייה הצבאית בישראל, אך טען כי מעולם לא עסק בשדולה למען תעשיית הנשק הישראלית, או של כל מדינה אחרת, "כפי שעושים אחדים מהקצינים הבכירים בדימוס". בשיחה עם עיתונאים סקשיפצ’אק ייחס את הפרשה המביכה למאבקים פוליטיים בין-מפלגתיים המסעירים לאחרונה את דעת הקהל בפולין. גורמים רשמיים בוורשה סירבו להתייחס לנושא.

מל"ט "איתן", ארכיוןצילום: אוליבייה פיטוסי

הגנרל סקשיפצ'אק נחשב לאדם החזק בצבא הפולני. האיש, שהיה בזמנו מפקד כוחות היבשה, אך למד גם בבסיסי חיל האוויר בטקסס ובקליפורניה את נושא ניהול ושימוש בחומרים אסטרטגיים, נחשב כיום למומחה חשוב בתחום. את מתנגדיו לחשיבתו האסטרטגית הוא האשים כי הם מכירים את המלחמה רק מסרטי קולנוע. לדעתו ולהשפעתו עשוי להיות תפקיד מכריע בהצעה להחליף את מערך חיל האוויר הפולני, המבוסס בעיקרו על מטוסים סובייטים מיושנים מדגם סו-22 ועל 48 מטוסים אמריקאיים מסוג אף-16, בלהקים של מטוסים ללא טייס.

הוגי הרעיון מכנים את הצעתם "קפיצה של ציוויליזציה"; על סמך הניסיון שנצבר בחיל המשלוח הפולני באפגניסטאן גורסים תומכי הרעיון, כי במטוסי קרב רגילים הטייס הוא הגורם היקר ביותר והפחות יציב. המחשבה לרכוש מל"טים מדור חדש, מצוידים בנשק וביכולת הפצצה, צובר תומכים שאיתם נמנה סגן השר סקשיפצ'אק. המתנגדים הגדירו את הרעיון כ"שיגעון של משוגעים"

על פי פרסומים זרים, ישראל מייצרת כיום שני מל"טים מסוג זה: "איתן", שטווח טיסתו מגיע ל-4,500 קילומטרים ואשר שמסוגל לשאת אמצעי לחימה, וכן "הרמס-450", המצויד בטילים אוויר-קרקע. ואולם הפולנים שמו את עינם גם על דגמים אמריקניים "גלובאל הוק" ו"פרֶדָטור" וכן על דגם "אקס-45" שיעלה בקרוב על פס הייצור של חברת בואינג. משרד הביטחון אמור להציג את תוכניתו הסופית עד לסוף השנה – אם הפרשה הקשורה בחשדות מכוונות נגד סגן השר לא יגרמו לאיחור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ