צבא אירופה

האיחוד רוצה להתחמש במל"טים, לוויני מעקב וחיל אוויר

קתרין אשטון רוצה להקים מערכי ביטחון ומודיעין אירופיים עצמאיים, בתגובה על הריגול האמריקאי אחר האו"ם והאיחוד שנחשף בהדלפות סנודן

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

האיחוד האירופי מתכנן לתפעל צי מל"טים, לוויני מעקב וחיל אוויר - כולם חלק מסוכנות חדשה למודיעין וביטחון שתהיה תחת אחריות האיחוד ולמעשה תהווה זרוע צבאית שלו. היוזמה פורצת הדרך ומעוררת המחלוקת של שרת החוץ של האיחוד, קתרין אשטון, זוכה לתמיכתן של צרפת, גרמניה, איטליה, ספרד ופולין, אך היא מעוררת התנגדות עזה בבריטניה, שתוכל להטיל וטו על ההחלטה.

לטענת גורמים בכירים באיחוד, יוזמת אשטון והמועצה האירופית באה בעקבות החשיפה של הדר שפיגל לפני כחודש כי ארה"ב צותתה למשרדי האיחוד האירופי והשיגה גישה לרשת המחשבים הבינלאומית של האיחוד. העיתון ציטט מסמך שהודלף על ידי אדוארד סנודן המתאר כיצד הסוכנות לביטחון לאומי של ארה"ב (NSA) צותתה למשרדי האיחוד האירופי וריגלה אחר רשת המחשבים של האיחוד באו"ם ובארה"ב. לפי הדיווח, ב-NSA לא הסתפקו בציתות לשיחות טלפון שקוימו במשרדי האיחוד, אלא גם השיגו גישה למסמכים ולאי-מיילים. המסמך מכנה את האיחוד האירופי באופן מפורש בתור "יעד".

למעשה, מטרת היוזמה החדשה היא ליצור מעין NSA אירופית שתכלול מודיעין צבאי (אווירי וימי), משטרתי ואינטרנטי. "פרשת סנודן המחישה לנו שאירופה זקוקה למערך ביטחון עצמאי, שיהיה מאוחד ומשולב", אמר בכיר באיחוד לטלגרף הבריטי. על פי היוזמה, תוכנית הרכש תוכל לצאת לדבר בחודשים הקרובים. ההחלטה אם לתמוך ביוזמה צפויה להיות מוכרעת בוועדת האיחוד בדצמבר הקרוב.

מל"טים אירופיים? אשטון בעד, בריטניה נגדצילום: רויטרס

הבריטים, שמתריעים מפני "הניסיון של האיחוד האירופי להפוך למדינה פדרלית ולהתחרות עם הצבא והמודיעין האמריקאיים", כפי שמסרו בכירים בממשל לטלגרף, צפויים להפעיל את זכות הווטו שלהם. אלא שהמדינות התומכות ביוזמת אשטון כבר מסרו כי במקרה כזה, הם יפעילו הליך משפטי שמתאפשר על פי אמנת ליסבון כדי לעקוף וטו כזה - פעולה שעלולה ליצור קרע בברית נאט"ו.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ