היהודים ברומא: לא לאפשר לפושע הנאצי אריך פריבקה לחגוג 100 בפומבי

פריבקה שפוט למאסר בביתו ומותר לו לצאת רק למטרות חיוניות. למרות זאת הוא תועד בעבר במסעדות ובטיולים ואת יום הולדתו ה-90 חגג עם תומכיו

ליזי דיוויס, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליזי דיוויס, גרדיאן

הקהילה היהודית ברומא וארגונים אנטי-פאשיסטיים קראו לרשויות באיטליה שלא לאפשר לפושע הנאצי אריך פריבקה לחגוג את יום הולדתו ה-100 המצויין היום (שני). פריבקה, קצין ס.ס לשעבר, הורשע ב-1996 בגין השתתפותו בטבח במערות ארדיאטינה במארס 1944. 335 גברים ונערים איטלקים, כרבע מהם יהודים, נרצחו אז בפעולת תגמול על רצח חיילים גרמנים בידי פרטיזנים יממה קודם לכן. ראש העיר רומא, איגנציו מארינו, הבטיח כי הוא אישית ידאג שלפרביקה ולתומכיו לא יתאפשר לציין את האירוע בפומבי.

ב-1998 קיבל בית משפט לערעורים את הרשעתו של פריבקה ואישר גם את העונש שנגזר עליו: מאסר עולם שאותו ירצה קצין הס.ס. בביתו לנוכח גילו המתקדם. לפריבקה הותר לצאת מביתו רק לצורך ביצוע משימות חיוניות, אולם בשנים האחרונות הוא תועד כמה וכמה פעמים יוצא מהבית למטרות אחרות, כמו: טיולים, ביקור במסעדות והליכה לסופרמרקט. את יום הולדתו התשעים חגג פריבקה עם עשרות מחבריו ותומכיו בחווה חקלאית סמוך לרומא. הפרובוקציה הזו עוררה זעם רב בקרב המשפחות של קורבנות הטבח, אשר טענו כי הרשויות מתייחסות לפריבקה בכפופות של משי.

נובמבר 1995 - פריבקה מלווה על ידי שוטרים ארגנטינאים זמן קצר אחרי מעצרוצילום: רויטרס

לקראת יום הולדתו ה-100 הודיעו ארגונים יהודיים ותנועות אזרחיות כי בכוונתם להתכנס מחוץ לביתו של פריבקה כדי לקרוא את שמות הרוגי הטבח. זאת על רקע ספקולציות לפיהן פריבקה ינצלת את יום הולדתו לפרובוקציה נוספת. "לא נאפשר לאדם הזה, ששפוט למאסר בגין פשעי מלחמה ובגין הטבח המביש בארדיאטינה, להתנהג כאילו הכל נשכח. איש מאיתנו לא שכח", אמרה מרתה בונפוני, מחוקקת במחוז לאציו. "התנועה הדמוקרטית" הודיעה כי בכוונתה להניח בתיבת הדואר של פריבקה מכתב ובו רשימת ההרוגים.

נשיא הקהילה היהודית ברומא, ריקרדו פצ'יפיצ'י, הוסיף כי פריבקה מעולם לא התחרט או ביקש מחילה על מעשיו. "המאבק לא קשור ליום ההולדת אלא לכך שרבים מוקירים אותו ומגיעים לביתו. ההתמרמרות שלנו, לא רק כיהודים, אלא כאיטלקים היא עליהם", אמר.

אריך פריבקה הוסגר מארגנטינה ב-1995 אחרי שאותר שם על ידי עיתונאי אמריקאי. מאז שנתפס ולאורך משפטו הכחיש את אשמתו וטען כי פעל בהתאם לפקודות וכי היה מוצא להורג אם לא היה מבצע אותן. לדבריו, ההוראה להוציא להורג איטלקים ביחס של 10 על כל חייל ורמאכט שנרצח, הגיעה ישירות מברלין. פריבקה אישר את רשימת המוצאים להורג וירה בעצמו בשניים מהם. פרקליטו של פריבקה דחה בימים האחרונים את "אווירת השנאה והתוקפנות כלפי מרשו". צפו בראיון שקיים ב-1994 עיתונאי אמריקאי עם פריבקה בעודו בארגנטינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ