בריטניה נגד המהגרים: תדרוש פיקדון עבור ויזה מאזרחי שש מדינות

התוכנית מכוונת לקולוניות עבר בריטיות, שאזרחיהן מוגדרים "בסיכון גבוה" להפוך למהגרים לא חוקיים; קמפיין שהושק במדינה קורא למהגרים "לכו הביתה"

אי-פי, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי, גרדיאן

משרד הפנים הבריטי אישר אתמול כי ידרוש מאזרחי שש מדינות באפריקה ובאסיה - שהיו בעבר קולוניות בריטיות - להפקיד דמי פיקדון בסך 3,000 ליש”ט (כ-17 אלף שקלים) עבור ויזת כניסה למדינה, כחלק מתוכנית ניסיונית שמטרתה לצמצם את ההגירה הלא חוקית. עוד נמסר כי התוכנית נועדה להרתיע תיירים מלהישאר בבריטניה מעבר לתקופת הוויזה שקיבלו ולכסות את העלויות של השירותים הציבוריים הניתנים לזרים בבתי חולים ובבתי ספר. התוכנית מעוררת אזהרות מבית ומבחוץ באשר לפגיעה במסחר, לצד האשמות בדבר אפליה ואזהרות שתיענה בנקמה.

בהודעה שנשלחה בדואר האלקטרוני לא צוין מתי תופעל התוכנית, אולם נאמר כי ייתכן שתורחב בעתיד לכל סוגי הוויזות ולכל מדינה שהיא. התוכנית הניסיונית מכוונת לשש מדינות שאזרחיהן מוגדרים “בסיכון גבוה” להיהפך למהגרים לא חוקיים - ניגריה, גאנה, הודו, פקיסטאן, בנגלדש וסרי לנקה. “הפיילוט מתוכנן לוויזות תיירים, אבל אם התוכנית תוכתר בהצלחה אנחנו מעוניינים שתהיה לנו אפשרות ליישם אותה על בסיס מודיעין לכל מסלול של ויזה ולכל מדינה שהיא”, נאמר. לפי נתוני ממשלת בריטניה, אזרחי שש המדינות הגישו יותר מחצי מיליון בקשות לוויזה בשנה שעברה.

ממשלת ניגריה פנתה בחודש שעבר רשמית לבריטניה בבקשה לדחות את ההצעה. שר החוץ אולוגבנגה אשירו אמר כי זימן את הנציב העליון הבריטי בארצו והביע באוזניו את מורת הרוח של ממשלת ניגריה ואזרחיה מן המדיניות המפלה. אשירו הזהיר כי התוכנית “ללא ספק מנוגדת” למחויבות של שתי המדינות להכפיל את היקף הסחר ביניהן עד 2014. ניגריה היא המדינה המאוכלסת ביותר באפריקה - ומונה 160 מיליון תושבים - המהווים שוק ענק. לפי נתוני ממשלת בריטניה, 101 אלף ניגרים קיבלו ויזות לבריטניה ב-2012.

ראש ממשלת בריטניה דיויד קמרון על רקע דגל פקיסטאן, אחת המדינות שאזרחיה מוגדרים בסיכון גבוה להפוך למהגרים בלתי חוקייםצילום: אי–פי

צעד נוסף שעשתה בריטניה באחרונה כדי להיאבק בהגירה הלא חוקית הוא קמפיין נגד זרים שנשארים בבריטניה אחרי שהוויזה שלהם פגה. כרזות נתלו במשך שבועיים על שתי מכוניות מסחריות שנעו ברחובותיהם של שישה רבעים בלונדון, ועליהן הכיתוב: “נמצאים בבריטניה באופן לא חוקי? לכו הביתה ולא תיעצרו”. עלונים ועליהם מסר זהה מופצים בחודש האחרון.

בהודעת משרד הפנים נאמר כי הפיקדון של מקבלי ויזה “הוא הצעד הבא הנחוץ כדי להבטיח ששיטת ההגירה שלנו תהיה סלקטיבית יותר ושתפעל לצמצם את ההגירה ממאות אלפים לעשרות אלפים, ובה בעת תקבל בזרועות פתוחות את המבריקים והטובים ביותר הבאים לבריטניה”. בכרזות ובעלונים נכתב מספר שאליו יכולים המהגרים הלא חוקיים לשלוח הודעת טקסט אם ברצונם לקבל ייעוץ חינם ותמיכה, כולל מידע על המסמכים הדרושים כדי לצאת מבריטניה.

עם זאת הקמפיין עורר ביקורת רבה, ובפרט המסר הבוטה “לכו הביתה” המזכיר כתובות גזעניות שהיו נפוצות לפני שנות דור. השר לענייני עסקים, וינס קייבל, גינה אתמול בחריפות את הקמפיין ואמר: “זה מטופש ופוגעני ואני חושב שקטנים הסיכויים שזה יימשך”. לדבריו, ישנם סיכויים נמוכים שהקמפיין ישפיע על מהגרים שעובדים במדינה באופן לא חוקי, ובמקום זאת הוא נועד לעורר פחד בנושא בעיית ההגירה.

ההגירה היתה סוגיה מרכזית בקמפיין הבחירות של המפלגה השמרנית שבראשה עומד קמרון. ראש הממשלה הבטיח לצמצם את ההגירה מ-252 אלף מהגרים בשנה ב-2010 ל-100 אלף בשנה עד 2015. אתמול אמר דוברו של קמרון כי “תוכנית הפיילוט הזאת נועדה להגיע לקהל יעד (של מהגרים לא חוקיים) והיא מצליחה בכך”. קמרון סבור שיעיל יותר לעודד מהגרים לא חוקיים לעזוב את בריטניה מרצונם מאשר לעצור אותם ולגרשם בכוח, אמר הדובר.

בוריס ג’ונסון, ראש עיריית לונדון וחבר המפלגה השמרנית, יצא להגנת הקמפיין בטור שלו בעיתון דיילי טלגראף וכתב: “קמפיין הכרזות הזה לבדו לא צפוי לפתור את הבעיה שהתפשטה באופן נרחב כל כך בתקופת ממשלת הלייבור. אבל אי אפשר להאשים את הקואליציה בכך שהיא מנסה לאכוף את החוק”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ