הערעור בפרשת מדיה־סט |

ביהמ”ש יכריע היום אם ברלוסקוני יישלח לכלא

אם ערעורו יידחה, יהיה על ראש ממשלת איטליה לשעבר לרצות ארבע שנות מאסר בגין העלמת מס. מקורביו מאיימים לפרוש מהקואליציה

סביונה מאנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סביונה מאנה

המערכת הפוליטית באיטליה דרוכה לקראת פרסום החלטת בית המשפט הגבוה היום בערעורו של סילביו ברלוסקוני במשפט מדיה סט, שבו הורשע באוקטובר 2012 בהעלמת מס בעסקאות לרכישת זכויות שידור לתחנת הטלוויזיה שבבעלותו. אם ערעורו יידחה, יהיה על ראש ממשלת איטליה לשעבר לרצות ארבע שנות מאסר והוא יהיה מנוע מלכהן בתפקידים ציבוריים במשך חמש שנים. הכרעת בית המשפט הגבוה היא סופית ואין עליה ערעור. עם זאת, ייתכן שבית המשפט יודיע היום על דחיית פרסום החלטתו. ברלוסקוני כופר באשמה וטוען שמערכת המשפט מתנכלת לו ממניעים פוליטיים.

“אם אורשע, אם הם יקבלו על עצמם אחריות כזאת, אלך לכלא, לא אעשה מה שעשה קראקסי”, אמר לכאורה ברלוסקוני, בהתייחסו לראש ממשלת איטליה מ־1983 עד 1987, בטינו קראקסי, שנמלט לתוניסיה אחרי שנידון ל־27 שנות מאסר בגין שחיתות ומת בגלות. זמן קצר אחרי פרסום הדברים בעיתון ליברו, המקורב לברלוסקוני, הם הוכחשו בידי לשכתו, שטענה שהעורך “נתן פירוש חופשי” לשיחה ביניהם.

ואולם הדרמה הנוגעת לגורלו האישי של איל ההון וראש הממשלה לשעבר מאיימת גם על גורל ממשלת האחדות בראשות אנריקו לטה, שבה שותפה מפלגתו של ברלוסקוני PDL. מקורביו של ראש הממשלה לשעבר מאיימים לפרוש מהקואליציה אם יידחה הערעור. “במקרה של הרשעה, עשרה מיליון איטלקים עלולים להישאר בלי ייצוג פוליטי”, טוענת חברת מפלגת PDL, דניאלה סנטנקה, המצדדת בפרישה.

ברלוסקוני עצמו, לעומת זאת, הודיע שלא יפעל לפרישת מפלגתו מממשלת לטה. “המפלגה שלו היא שתעשה זאת”, אמר ברלוסקוני כפי שצוטט בתקשורת האיטלקית, “כי היא לא תסכים לשבת בכפיפה אחת עם מפלגה שמנהיגה עצור ומנוע מלכהן בתפקיד ציבורי”, הוסיף ברלוסקוני. לטה, המבקר ביוון, אמר בתגובה שאינו פוחד מפירוק ממשלת האחדות. “איטליה יציבה יותר מכפי שנוטים להעריך, אני לא חושש מרעידת אדמה”, אמר בתשובה לשאלה.

סילוויו ברלוסקוני, מאי 2012צילום: אי–פי

במשפט אחר הורשע בחודש שעבר ברלוסקוני בשידול לזנות של קטינה, כארימה אל מאגרוב, ובשימוש לרעה בשררה כדי לשחררה ממאסר; הוא נידון לשבע שנות מאסר ונאסר עליו לשמש בתפקיד ציבורי לצמיתות. פרקליטיו הודיעו שיגישו ערעור.

בחודש נובמבר 2011 נאלץ הפוליטיקאי הכריזמטי ואיל ההון לפנות את מקומו לממשלת המומחים של מריו מונטי, על רקע שערוריות המין ומשפטי השחיתות הרבים הרובצים לפתחו ובעקבות לחץ פנימי ובינלאומי כבד. תוצאות הבחירות שהתקיימו באיטליה בחודש פברואר לא העניקו לאף אחת מהמפלגות רוב שיבטיח יציבות שלטונית בארבע השנים הבאות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ