נחשף נאום המלכה למקרה של מלחמת העולם שלישית

הנאום נכתב ב-1983, למקרה של מלחמה גרעינית עם רוסיה. "ארצנו האמיצה חייבת לשרוד שוב כנגד כל הסיכויים", נכתב בנאום, שנותר במגירה

רוברט בות ואלן טראוויס, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוברט בות ואלן טראוויס, גרדיאן

זהו הנאום שלא היה, נאום המלכה שאיש לעולם לא היה רוצה לשמוע. ב־1983 חיברו גורמים רשמיים בכירים נאום לאומה שאותו העריכו שהמלכה אליזבת' השנייה תידרש לשאת ערב מלמחה גרעינית ממשמשת עם רוסיה.

הנאום, קודר ונשגב כאחד, הוכן במסגרת תרגיל סודי של ממשלת בריטניה, שנועד לבחון את תגובתה של בריטניה להתפתחויות הבינלאומיות שדרדרו את העולם אל ספה של מלחמת עולם שלישית. בנאום, היתה המלכה אמורה לדבר על "טירוף המלחמה" ועל "כוחו הקטלני של השימוש לרעה בטכנלוגיה" ולקרוא לבריטים להפגין את אותה רוח שפיעמה בהם בשתי מלחמות העולם במאבקם להישרדות.

הנאום יוצא הדופן, הוכן בידי בכירים בשירותי המודיעין, משרדי ההגנה והפנים, כחלק מתרחיש מצמרר המתואר על פני 320 עמודים ששם הצופן שלו Wintex-Cimex 83; תוכנו נחשף היום (חמישי) עם הסרת החשאיות ממסמכים רבים בארכיון הלאומי של בריטניה, הנוגעים לעננת מלחמת החורמה הגרעינית שריחפה עליה לפני 30 שנה.

"ארצנו האמיצה חייבת להתכונן שוב לשרוד כנגד כל הסיכוים. מעולם לא שכחתי את היגון והגאווה שחשתי כאשר אחותי ואני הקשבנו למילותיו מלאות ההשראה של אבי, באותו יום הרה גורל בשנת 1939. בשום רגע נתון לא העליתי בדעתי שמשימה כבדת משקל ואיומה זו תיפול באחד הימים בחלקי". בנאום נאמר כי הנסיך אנדרו, שהיה אז טייס מסוק, כבר יצא לפעולה, ו"קשר הדוק זה של חיי משפחה, צריך להוות המגן העיקרי שלנו מפני הבלתי נודע".

אליזבת' השנייה, בחודש שעברצילום: רויטרס

מסמכים אחרים שהותרו לפרסום מלמדים על כעסה של הממשלה על הערכת ההתאחדות הרפואית הבריטית שמספר הנפגעים בהתקפה גרעינית יגיע ל־33 מיליון, שמתוכם יותר מיליון ימותו בלונדון לבדה. תדריך סודי ביותר הוכן עבור רא הממשלה העתידי שיזכה בבחירות של שנת 1983, שממליץ לו לפזר את שרי הממשלה ברחבי המדינה במקרה בו הרוסים יתקפו, כדי שיוכלו לקחת פיקוד במידה ולונדון תיחרב וראש הממשלה יהרג.

הנאום שהמלכה היתה אמורה לשאת במקרה של התקפה גרעינית, נכתב בשעה שבמציאות שגריר בריטניה במוסקבה הזהיר שהרטוריקה המלחמתית של יורי אנדרופוב, שכיהן אז כמזכ"ל המפלגה הקומוניסטית השלטת, "מדאיגה מאוד".

על פי תרחיש האימים של מלחמה גרעינית, היו חצי מיליון בני אדם אמורים לנהור אל גביעות ויילס ווסט קנטרי כדי להימלט מההפצצות שבהן נהרגו רבבות. התרחיש צפה שבמקביל יפרצו הפגנות אנטי-מלחמיות סוערות בלונדון ובבסיסים הצבאיים בסקוטלנד, שהיקף מכירת האלכוהול במדינה יזנק לשיא ושציוד רפואי שאוכסן בבתי חולים יבזז.

ראשי מערכת הביטחון הגיעו אז למסקנה שאם נאט"ו לא תנחית ראשונה את המהלומה הגרעינית, היא תובס בידי כוחה הצבאי האדיר של בריה"מ. “האויב שלנו הוא לא חייל עם רובה, ואפילו לא טייס המשוטט מעל לערינו, אלא כוחו הקטלני של השימוש לרעה בטכנולוגיה”, המשיכה המלכה. “אולם כל התכונות שסייעו לנו לשמור על חירותנו פעמיים במהלך המאה העצובה הזאת, יהיו הכוח שלנו פעם נוספת”. נאומה של המלכה הסתיים במילים "בשעה שאנו מתלכדים יחד כדי להיאבק ברוע חדש זה, הבה נתפלל למען ארצנו ולמען האנשים הטובים, באשר הם. יברך האל את כולכם".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ