נדחה ערעורו של ברלוסקוני בפרשת העלמות המס; לא ירצה מאסר בפועל

ארבע שנות המאסר שנגזרו על ראש ממשלת איטליה קוצצו לשנה, אותה הוא ירצה בביתו או בעבודת שירות מפאת גילו. סוגיית הקלון תיבחן מחדש

סביונה מאנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סביונה מאנה

בית המשפט העליון ברומא דחה הערב (חמישי) את ערעורו של ראש ממשלת איטליה לשעבר, סילביו ברלוסקוני, ואשרר את הרשעתו בפרשת העלמות המס בתאגיד התקשורת “מדיה סט”. על ברלוסקוני נגזרו ארבע שנות מאסר, מתוכן ינוכו שלוש כחלק מחנינה שניתנה לו בשתי ערכאות משפטיות נמוכות יותר.

את שנת המאסר הנוספת צפוי ברלוסקוני לרצות במעצר בית או בעבודות שירות ובכל מקרה לא בבית הסוהר בשל גילו המתקדם - 77. בנוסף, הורו השופטים לבחון מחדש את האיסור שהוטל על ברלוסקוני לכהן בתפקידים ציבוריים במשך חמש שנים. ההחלטה בעניין זה תתקבל על ידי בית משפט אחר.

הכרעת השופטים התקבלה בתום שלושה ימי דיונים בהרכב של חמישה שופטים. בפני בית המשפט עמדו שלוש אפשרויות: קבלת הערעור וזיכויו של ברלוסקוני מהאשמות המיוחסות לו; החלטה על קיומו של משפט חוזר במקרה שיתברר כי נפלו ליקויים בהליכי המשפט הקודמים; או אשרור ההרשעה והרחקת ברלוסקוני מהחיים הציבוריים באיטליה. בסופו של דבר הם בחרו כאמור באופציה השלישית, אך השאירו את סוגיית המשך כהונתו כאיש ציבור פתוחה.

הקראת גזר דינו של ברלוסקוני, הערב בבית המשפט ברומאצילום: אי–פי

החוק שאפשר לברלוסקוני לחמוק בסופו של דבר ממאסר בפועל הוא “חוק המחילה” שקיבלה ממשלת שמאל דווקא ב-2006. החוק, שנועד להקל על הצפיפות הקשה בבתי הכלא האיטלקיים, קובע שבעבירות שנעשו לפני 2006, כמו זו המיוחסת לראש ממשלת איטליה שלעבר בפרשת מדיה סט, ואשר אינן עבירות טרור או מאפיה, יקוצץ עונש המאסר שנקבע עד למקסימום של שלוש שנים.

אם אמנם יוטל על ברלוסקוני לרצות את עונשו בתנאי מעצר בית, הוא לא יורשה לקיים שיחות טלפון, להעניק ריאיונות, או למלא את תפקידו בסנאט בלי רשות מפורשת של בית המשפט בכל פעם. מעמדו כמנהיג גוש המרכז ימין ויכולתו להמשיך בחייו הפוליטיים, ייפגעו על כן קשות. ברלוסקוני גם ייאלץ לוותר על תואר הכבוד “קווליירה” היקר ללבו, ולא יזכה על פי ההערכות, לחנינת הנשיא ג’ורג’ו נפוליטאנו.

בפרשת מדיה סט הורשע ברלוסקוני בקשירת קשר לרכישת זכויות השידור של סרטים וסדרות טלוויזיה מארה”ב עבור רשתות טלוויזיה של מדיה סט - חברת הטלוויזיה הפרטית הגדולה באיטליה הנמצאת בבעלותו - באמצעות חברות קש שהוקמו במקלטי מס. חברות אלה הגישו דיווחים פיננסיים כוזבים כדי לחמוק מתשלומים. ברלוסקוני תואר בפסק הדין כ”יוצר שיטת ההונאה הזו”.

מתנגדי ברלוסקוני חוגגים את הרשעתו, הערב ברומאצילום: אי-אף-פי

חוק המחילה לא יחול על ברלוסקוני אם הרשעתו במשפט אחר המתנהל נגדו, “משפט רובי”, תעמוד גם בערכאות הערעור. על פי החוק, מי שהורשעו שוב בפלילים בתוך חמש שנים ממועד ביצוע העבירה לא זכאים ליהנות מהמחילה. ברלוסקוני הורשע לפני כחודשיים בערכאה ראשונה בהדחה לזנות של קטינה ובניצול לרעה של שררה, ונגזרו עליו שבע שנות מאסר ואיסור לשרת בתפקידים ציבוריים לצמיתות. אם ערעורו במשפט זה יידחה בשתי הערכאות הגבוהות, הוא ייאלץ לרצות את מלוא עונשי המאסר שנגזרו עליו בשני המשפטים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ