ברלוסקוני: אני קורבן להאשמות חסרות שחר, גזר הדין מבוסס על כלום

ראש ממשלת איטליה לשעבר הגיב בתקיפות להרשעתו הסופית בפרשת העלמות המס בתאגיד "מדיה סט". "המערכת המשפטית רודפת אותי"

אי-פי
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי
רויטרס

ראש ממשלת איטליה לשעבר, סילביו ברלוסקוני, הופיע הלילה (שישי) אל מול המצלמות בעקבות הרשעתו הסופית בפרשת העלמות המס בתאגיד "מדיה סט", ובטון כועס האשים את המערכת המשפטית ברדיפתו. "אני קורבן חף מפשע של האשמות ומשפטים שלא יאומנו ושאין להם כל קשר למציאות", אמר ברלוסקוני.

בית המשפט העליון ברומא דחה אמש את ערעורו של ברלוסקוני, והותיר על כנו את עונש ארבע שנות המאסר שנגזרו עליו. מהעונש הזה ינוכו שלוש שנים כחלק מחנינה שניתנה לברלוסקוני בשתי ערכאות משפטיות נמוכות יותר. את שנת המאסר הנוספת צפוי ברלוסקוני לרצות במעצר בית או בעבודות שירות ובכל מקרה לא בבית הסוהר בשל גילו המתקדם - 77. בנוסף, הורו השופטים לבחון מחדש את האיסור שהוטל על ברלוסקוני לכהן בתפקידים ציבוריים במשך חמש שנים.

במשך תשע דקות תקף ברלוסקוני את פסק הדין ואמר כי הוא "מבוסס על כלום" ומונע ממנו את חירותו וזכויותיו הפוליטיות. הוא גם תיאר יותר מ-50 חקירות שאותן כינה "הטרדה משפטית שאין כדוגמתה בעולם המתורבת". בצפו בדבריו של ברלוסקוני (תרגום סימולטני לאנגלית)

"בתמורה למחויבות שלי לאיטליה במשך כמעט 20 שנה ולקראת סיום חיי הפוליטיים, קיבלתי פרס בדמות האשמות וגזר דין המבוסס על כלום", אמר. בחלק אחר של דבריו עקץ ברלוסקוני את המוניטין של המערכת המשפטית באיטליה ואמר: "האם זו איטליה שאנחנו רוצים? האם זו איטליה שאנו אוהבים? ברור שלא".

בפרשת מדיה סט הורשע ברלוסקוני בקשירת קשר לרכישת זכויות השידור של סרטים וסדרות טלוויזיה מארה”ב עבור רשתות טלוויזיה של מדיה סט - חברת הטלוויזיה הפרטית הגדולה באיטליה הנמצאת בבעלותו - באמצעות חברות קש שהוקמו במקלטי מס. חברות אלה הגישו דיווחים פיננסיים כוזבים כדי לחמוק מתשלומים. ברלוסקוני תואר בפסק הדין כ”יוצר שיטת ההונאה הזו”.

החוק שאפשר לברלוסקוני לחמוק בסופו של דבר ממאסר בפועל הוא “חוק המחילה” שקיבלה ממשלת שמאל דווקא ב-2006. החוק, שנועד להקל על הצפיפות הקשה בבתי הכלא האיטלקיים, קובע שבעבירות שנעשו לפני 2006, כמו זו המיוחסת לראש ממשלת איטליה לשעבר בפרשת מדיה סט, ואשר אינן עבירות טרור או מאפיה, יקוצץ עונש המאסר שנקבע עד למקסימום של שלוש שנים.

הקראת גזר דינו של ברלוסקוני, הערב בבית המשפט ברומאצילום: אי–פי

אם אמנם יוטל על ברלוסקוני לרצות את עונשו בתנאי מעצר בית, הוא לא יורשה לקיים שיחות טלפון, להעניק ריאיונות, או למלא את תפקידו בסנאט בלי רשות מפורשת של בית המשפט בכל פעם. מעמדו כמנהיג גוש המרכז ימין ויכולתו להמשיך בחייו הפוליטיים, ייפגעו על כן קשות. ברלוסקוני גם ייאלץ לוותר על תואר הכבוד “קווליירה” היקר ללבו, ולא יזכה על פי ההערכות, לחנינת הנשיא ג’ורג’ו נפוליטאנו.

הרשעתו של ברלוסקוני טלטלה את המערכת הפוליטית האיטלקית, ובראש הממשלה אנריקו לטה קרא לכל חברות הקואליציה - ומפלגתו של ברלוסקוני (PDL) בפרט -  "לשמור על אוירה טובה לטובת המדינה". מנהיג תנועת "חמשת הכוכבים" האנטי-ממסדית, בפה גרילו, בירך על הפסיקה והשווה אותה להפלת חומת ברלין. "ברלוסקוני זיהם, השחית ושיתק את הפוליטיקה האיטלקית במשך 21 שנה", כתב גרילו בבלוג שלו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ